Pražská strojírna za rok 2022 poprvé ve dvousetleté historii překročila metu půl miliardy v tržbách

19.05.2023 7:05 | Tisková zpráva

Nelehký rok 2022 poznamenaný energetickou krizí a změnou na mezinárodní geopolitické scéně uzavřela Pražská strojírna s rekordními čísly. Dcera Dopravního podniku hlavního města Prahy docílila za rok 2022 tržeb ve výši přes půl miliardy korun, celkově 513 mil. Kč. Hospodářský výsledek před zdaněním činil 41,3 mil. Kč před zdaněním. Hodnota EBITDA dosáhla 82,6 mil. Kč, tedy o 6,7 mil. Kč více než v roce 2021.

Pražská strojírna za rok 2022 poprvé ve dvousetleté historii překročila metu půl miliardy v tržbách
Foto: pstroj.cz
Popisek: Pražská strojírna - logo

Oproti roku 2021 se tržby zvýšily o 43 milionů korun (cca 9 %). Ačkoliv hodnota letošního hospodářského výsledku před zdaněním v porovnání s rokem 2021 klesla o 2,4 mil. Kč (cca 5,3 %) na celkových 41,3 mil Kč, hodnota EBITDA se zvýšila o 6,8 mil. Kč (cca 9 %) na celkových 82,6 mil. Kč. Ukazatel EBITDA splnil cílové očekávání stanovené ve strategii na 15 % tržeb, a to dosaženou hodnotou 15,29 % v absolutním vyjádření 78,5 mil. Kč. Za snížením hospodářského výsledku je třeba vidět vyšší odpisy z masivních investic v minulých letech.

„Překročení mety půl miliardy korun má pro společnost symbolický význam. Všechna ta píle, práce, dřina, bolest a pot měly smysl. Ve stejných halách, s několika novými stroji, se stejným počtem lidí, ale absolutně změněnými postupy v řízení, plánování, organizování a vedení lidí jsme dosáhli významně vyššího výkonu, vyšší produktivity práce s mnohem lepšími finančními výsledky,“ říká Robert Masarovič, předseda představenstva a generální ředitel Pražské strojírny a. s. 

Strojírna pokračovala na již zavedených trzích. Hlavním zákazníkem nadále zůstal Dopravní podnik hlavního města Prahy, mezi další významné zákazníky patřila australská společnost Yarra Trams, operátor dopravního podniku v Melbourne nebo třeba Plzeňské dopravní podniky, se kterými Pražská strojírna realizovala projekt Vozovny Slovany, kam dodávala rekordní objem výrobků, zasmluvněných v roce 2021. Dodávalo se ale i do řady dalších tuzemských i zahraničních měst. Na výrobcích z pražské Vinoře se jezdí v Brně, Liberci ale třeba i v německém Hannoveru, estonském Tallinnu, či korejském Soulu.

I v loňském roce strojírna investovala. Největší investiční akcí Pražské strojírny byl projekt vlastní fotovoltaické elektrárny, jejíž spuštění je naplánováno na polovinu letošního roku. Solární panely pokryjí všechny střechy fabriky a výkon FVE dosáhne 996kWp. Strojírna elektrárnou zajistí 100 % vlastní spotřeby ve slunečných dnech, zbytek energie prodá do sítě. „Přesun investiční pozornosti od dalšího rozvoje produktivity práce v zavedení formou větší automatizace k výraznému snížení energetické náročnosti výroby je nezbytností, kterou společnost musela vzhledem k aktuální situaci podstoupit. Investice do nových výkonnějších zařízení se posunula v čase, nevzdáme se jí, je klíčem k budoucí prosperitě firmy,“ vysvětluje Masarovič.

Rok 2022 s sebou přinesl ale i další překážky. Krom energetické krize to bylo výrazné navýšení cen vstupních materiálů, trvalý nedostatek kvalifikovaných pracovníků ve výrobě, postupné pády dodavatelů či výpadky celých skupin materiálů. Složitá situace na mezinárodní geopolitické scéně připravila strojírnu o složitě získané trhy v Ruské federaci a v Bělorusku.
I přes všechny nástrahy má za sebou Pražská strojírna úspěšný rok. Adaptovala se na nové podmínky a nadále plní přijatou strategii, investiční i obchodní plán.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Akce v terénu, které pořádá Dům přírody Brd, si navštěvníci oblíbili

20:48 AOPK ČR: Akce v terénu, které pořádá Dům přírody Brd, si navštěvníci oblíbili

Dům přírody Brd v létě oslaví rok od svého otevření. Lidé si do nového návštěvnického střediska hned…