Pražský filharmonický sbor a FOK oslaví 100. let výročí narození Leonarda Bernsteina

15.01.2018 19:39 | Zprávy

Na dvou koncertech k 100. výročí narození Leonarda Bernsteina se Pražský filharmonický sbor připojí k Symfonickému orchestru hl. m. Prahy FOK (Smetanova síň Obecního domu v Praze, 17. a 18. 1. 2018).

Pražský filharmonický sbor a FOK oslaví 100. let výročí narození Leonarda Bernsteina
Foto: Pražský filharmonický sbor (PFS)
Popisek: Pražský filharmonický sbor (PFS)

Fenomenální americký skladatel, dirigent, klavírista, pedagog, filantrop, filozof, pacifista, televizní star, osobnost renesančních rozměrů s nekonvenčními názory a neuvěřitelným charismatem – to byl Leonard Bernstein (1918–1990), který otevřel novou cestu k vnímání hudby, trvaje na tom, že hudební umění nejen může, ale přímo musí hrát zásadní roli v životě všech lidí. S Prahou a Pražským jarem je spojen začátek jeho kariéry: první ročník 1946 se stal dějištěm jeho evropského debutu, následujícího roku přijel Bernstein do Prahy znovu a přivezl evropskou premiéru Třetí symfonie Aarona Coplanda. Potřetí přijel až do svobodného Československa, kdy Pražské jaro 3. 6. 1990 uzavíral Beethovenovou Symfonií č. 9 d moll. Chichester Psalms (Chichesterské žalmy) napsal v roce 1965 pro letní festival v katedrále v Chichesteru v anglickém Sussexu. Podobně jako v Symfonii č. 3 „Kaddish“ z roku 1963 i zde použil hebrejský text. Světová premiéra verze pro orchestr, sbor a kontratenor se uskutečnila 15. 7. 1965 v New Yorku pod taktovkou autora, původní verze díla pro mužský a chlapecký sbor, varhany, harfu a bicí zazněla poprvé v Chichesteru 31. 7. 1965.

Symfonii č. 2 B dur, op. 52 „Lobgesang“ („Chvalozpěv“) pro dva soprány, tenor, smíšený sbor a orchestr složil Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847) na objednávku lipské městské rady k oslavám 400. výročí vynálezu knihtisku Johannesem Gutenbergem; skladba byla poprvé provedena 25. 6. 1840 roku v lipském kostele sv. Tomáše pod taktovkou autora. I když se zpočátku těšila velkému zájmu, postupně upadla v zapomnění; v současnosti je už uváděna jen velmi zřídka. Má dvě části, první symfonickou a druhou kantátovou, v níž se k orchestru přidávají tři sólové vokální hlasy, smíšený sbor a varhany a střídají se recitativní, ariózní a sborové části. Text Mendelssohn sestavil z citátů Bible, které zkombinoval se slovy evangelické kostelní písně Nun danket alle Gott od Martina Rinckarta.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků, jakmile to bude možné

16:08 Úřad vlády: Vláda udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala se ve středu 7. května 2025 setkal ve Strakově akademii s ministrem obchodu, prům…