Primky tikají už šest desetiletí, ty pravé jsou ale jen jedny

30.08.2017 15:21 | Zprávy

České hodinky PRIM jsou už více než 60 let důkazem toho, že v naší poměrně malé zemi jsme schopni vyrobit i tak náročný produkt, jakým jsou mechanické náramkové hodinky.

Primky tikají už šest desetiletí, ty pravé jsou ale jen jedny
Foto: ELTON hodinářská
Popisek: Výroba mechanických hodinek PRIM - kompletace strojku

Více než 140 součástek a desítky hodin práce

Uměním a schopností vyrobit kompletně náramkové hodinky s mechanickým strojkem se může pochlubit jen několik málo zemí na světě. Díky společnosti ELTON hodinářská, která v Novém Městě nad Metují vyrábí hodinky PRIM, mezi ně patří i Česká republika.  „V českých zemích bylo v 19. a 20. století vybudováno několik výrobních odvětví, která se zařadila do evropské i světové špičky daného oboru,“ říká Radko Kynčl, kurátor strojírenských a hodinářských sbírek Národního technického muzea v Praze a dodává: „Řada těchto oborů bohužel v bouřlivých hospodářských turbulencích na konci 20. století zanikla. O to víc jsem potěšen, že právě v oboru, na nějž jsem profesně zaměřen, se takovouto tradici podařilo zachovat.“ 

Nebylo to samozřejmě jednoduché, ale společnost ELTON si i po zaplavení trhu hodinkami z dovozu postupně vybudovala silné místo na trhu a značka PRIM je dodnes pokládána za „rodinné stříbro“. Na tom má hlavní podíl fakt, že mechanické hodinky z Nového Města nad Metují jsou kompletně vyrobené českýma rukama, v České republice. Na jedny mechanické náramkové hodinky je potřeba asi 140 různých součástek, které jsou téměř všechny vyrobeny přímo v ELTONu (jen asi 3% součástek, jako je české sklo na číselníky, nebo vlásek setrvačky firma nakupuje). O kvalitě českých výrobků svědčí i fakt, že firma vyváží část své produkce mechanických hodinek do Japonska, kde jsou zákazníci mimořádně nároční na kvalitu i design.

Na úspěchu české značky parazitují asijští výrobci

Ne všechny primky, které si dnes v hodinářství, klenotnictví či e-shopech můžete koupit, jsou však české. Velká část z nich má bohužel původ pravděpodobně někde v Asii. Ptáte se, jak je to možné? Jako spousta dalších úspěšných značek, i PRIM se potýká již řadu let s nekalou konkurencí. Důležité je, aby zákazníci věděli, že „není prim jako prim“. Pokud se rozhodnou koupit si jiný výrobek, jde o jejich volbu, ale prodejci by je měli pravdivě informovat, aby si místo originálních českých nekoupili předražené asijské hodinky. Způsobů, jak poznat ty opravdu české primky je několik.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP prodlužuje prohlídky stavby metra D a přidává další den

16:13 DPP prodlužuje prohlídky stavby metra D a přidává další den

Na základě mimořádně vysokého zájmu veřejnosti o návštěvu stavby prvního úseku metra D navyšuje Dopr…