Problémy úřadů s neregistrovanými zařízeními trvají. Hledáme řešení

18.10.2016 22:11

Omezování pohybu, nevyhovující strava a materiální podmínky, špatné zacházení, neoprávněné nakládání s léky. To jsou jen některé z problémů, které s sebou přináší neoprávněné poskytování sociálních služeb (tzv. neregistrované domovy pro seniory).

Problémy úřadů s neregistrovanými zařízeními trvají. Hledáme řešení
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí

S těmito zařízeními se denně potýkají krajské úřady, které mají ze zákona provozovatele zařízení stíhat za správní delikt neoprávněného poskytování sociálních služeb.

Přes veškerou snahu krajských úřadů se bohužel ne vždy podaří nelegální zařízení odstíhat. Na vině může být nedostatek důkazů, rafinované obcházení zákona provozovatelů těchto zařízení pomocí asistentů sociální péče či registrované terénní sociální služby, nedostatečná součinnost ze strany jiných státních orgánů, jakož i systémové nedostatky.

Proto jsme pro zástupce krajských úřadů uspořádali kulatý stůl, kde měli možnost prezentovat svoji praxi a definovat překážky, které jim stojí v cestě k efektivnímu postihu neregistrovaných zařízení. Setkání se zúčastnilo 43 úředníků ze všech krajských úřadů České republiky. Ti ze své praxe přinesli řadu užitečných poznatků, jak provádět efektivní kontrolu v zařízení, vést správní řízení, spolupracovat s jinými orgány, obcemi a samotnými umístěnými klienty, kteří často ani netuší, v jakém nebezpečí se nacházejí.

Z pracovního setkání zpracujeme v brzké době zápis, který následně předáme Ministerstvu práce a sociálních věcí, do jehož gesce tato problematika spadá, a který metodicky činnost krajských úřadů usměrňuje. 

Více informací k tématu najdete také v naší publikaci k neregistrovaným zařízením.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…