Protikorupční pracoviště podalo trestní oznámení na Miroslava Kroutila za korupci a vydírání

19.01.2016 11:51 | Zprávy

Na Miroslava Kroutila, bývalého zaměstnance KPKP, bylo podáno trestní oznámení za trestný čin vydírání spojený se žádostí o úplatek. Miroslav Kroutil se tímto nevhodným a nepřijatelným způsobem pokoušel řešit výpověď, kterou dostal v KPKP v listopadu 2015 z důvodů nadbytečnosti a nedostatku peněz.

Protikorupční pracoviště podalo trestní oznámení na Miroslava Kroutila za korupci a vydírání
Foto: KPKP
Popisek: Krajské protikorupční pracoviště, o.p.s. (KPKP)

Aniž by upozornil své nadřízené a kolegy z KPKP, obrátil se na jednoho ze zakladatelů, Jana Korytáře,  s požadavkem, aby zařídil jeho zaměstnání na liberecké radnici či v některé příspěvkové organizaci. Žádost o vytvoření této pozice byla spojená s výhružkou ze strany Miroslava Kroutila, že pokud se tak nestane, pokusí se záměrně finančně poškodit KPKP v oblasti získávání dotací a také politicky poškodit hnutí Změna, na které chtěl účelově připravit kauzu týkající se  případu Luďka Nečesaného, plus další nespecifikované aktivity.  

Poté, co Jan Korytář takovéto jednání a vydírání ze strany Miroslava Kroutila jednoznačně odmítl, se Miroslav Kroutil pokusil svůj požadavek opakovaně prosadit přes jeho blízkého spolupracovníka, takže tvrzení o vydírání a žádosti o úplatek ze strany M.Kroutila je možné potvrdit i nahrávkou, která obsahuje zcela jednoznačná vyjádření a požadavky.

Z nahrávek, které byly poskytnuty Policii ČR, jednoznačně vyplývá, že Miroslav Kroutil si je jasně vědom, že věci, se kterými chtěl poškodit a vydírat KPKP i další soukromé a právnické osoby, se nezakládají na pravdě, ale i tak je připraven používat a manipulovat s nimi ve svůj prospěch. Zcela si je také vědom nemorálnosti svého chování. Takové jednání je v naprostém rozporu s posláním KPKP a nelze mu ustupovat. Proto se zástupci KPKP rozhodli předefinovat výpověď na okamžitou a spolu s tím podat trestní oznámení.

„Je to pro nás velké zklamání, lidské i profesionální a vrhá to velmi špatný stín na úlohu pana Kroutila v kauze zneužívání dotací v rámci programu IP1. O tom, že část těchto dotací byla zneužita, je KPKP stále přesvědčeno, ovšem postup pana Kroutila se ve světle osobní zkušenosti začíná jevit spíše jako jeho snaha o získání osobního prospěchu, než o prosazení správné věci,“ komentuje situaci ředitelka KPKP Daniela Fialová.

Jaroslav Tauchman, dlouholetý pracovník KPKP dodává: „Je to pro mě obrovské zklamání, pan Kroutil dostal pomocnou ruku, v době, kdy ho nikdo nechtěl zaměstnat, i přesto, že jsme byli z různých stran upozorněni na rizika spolupráce s ním. Chtěli jsme pomoci člověku, který na krajském úřadě upozornil na podezřelé jednání někdejšího vedení a pravděpodobné zneužívání dotací. Jeho chování v poslední době je naprosto nepřijatelné, vydírání a korupci ale není možné ustupovat.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FNUSA: Farmaceuti FNUSA radí, co si přibalit na dovolenou

7:33 FNUSA: Farmaceuti FNUSA radí, co si přibalit na dovolenou

Prázdninové cesty za odpočinkem či dobrodružstvím mohou snadno znepříjemnit zdravotní potíže, na kte…