Protikorupční pracoviště podalo trestní oznámení na Miroslava Kroutila za korupci a vydírání

19.01.2016 11:51 | Zprávy

Na Miroslava Kroutila, bývalého zaměstnance KPKP, bylo podáno trestní oznámení za trestný čin vydírání spojený se žádostí o úplatek. Miroslav Kroutil se tímto nevhodným a nepřijatelným způsobem pokoušel řešit výpověď, kterou dostal v KPKP v listopadu 2015 z důvodů nadbytečnosti a nedostatku peněz.

Protikorupční pracoviště podalo trestní oznámení na Miroslava Kroutila za korupci a vydírání
Foto: KPKP
Popisek: Krajské protikorupční pracoviště, o.p.s. (KPKP)

Aniž by upozornil své nadřízené a kolegy z KPKP, obrátil se na jednoho ze zakladatelů, Jana Korytáře,  s požadavkem, aby zařídil jeho zaměstnání na liberecké radnici či v některé příspěvkové organizaci. Žádost o vytvoření této pozice byla spojená s výhružkou ze strany Miroslava Kroutila, že pokud se tak nestane, pokusí se záměrně finančně poškodit KPKP v oblasti získávání dotací a také politicky poškodit hnutí Změna, na které chtěl účelově připravit kauzu týkající se  případu Luďka Nečesaného, plus další nespecifikované aktivity.  

Poté, co Jan Korytář takovéto jednání a vydírání ze strany Miroslava Kroutila jednoznačně odmítl, se Miroslav Kroutil pokusil svůj požadavek opakovaně prosadit přes jeho blízkého spolupracovníka, takže tvrzení o vydírání a žádosti o úplatek ze strany M.Kroutila je možné potvrdit i nahrávkou, která obsahuje zcela jednoznačná vyjádření a požadavky.

Z nahrávek, které byly poskytnuty Policii ČR, jednoznačně vyplývá, že Miroslav Kroutil si je jasně vědom, že věci, se kterými chtěl poškodit a vydírat KPKP i další soukromé a právnické osoby, se nezakládají na pravdě, ale i tak je připraven používat a manipulovat s nimi ve svůj prospěch. Zcela si je také vědom nemorálnosti svého chování. Takové jednání je v naprostém rozporu s posláním KPKP a nelze mu ustupovat. Proto se zástupci KPKP rozhodli předefinovat výpověď na okamžitou a spolu s tím podat trestní oznámení.

„Je to pro nás velké zklamání, lidské i profesionální a vrhá to velmi špatný stín na úlohu pana Kroutila v kauze zneužívání dotací v rámci programu IP1. O tom, že část těchto dotací byla zneužita, je KPKP stále přesvědčeno, ovšem postup pana Kroutila se ve světle osobní zkušenosti začíná jevit spíše jako jeho snaha o získání osobního prospěchu, než o prosazení správné věci,“ komentuje situaci ředitelka KPKP Daniela Fialová.

Jaroslav Tauchman, dlouholetý pracovník KPKP dodává: „Je to pro mě obrovské zklamání, pan Kroutil dostal pomocnou ruku, v době, kdy ho nikdo nechtěl zaměstnat, i přesto, že jsme byli z různých stran upozorněni na rizika spolupráce s ním. Chtěli jsme pomoci člověku, který na krajském úřadě upozornil na podezřelé jednání někdejšího vedení a pravděpodobné zneužívání dotací. Jeho chování v poslední době je naprosto nepřijatelné, vydírání a korupci ale není možné ustupovat.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Infocentra dětem přinesou soutěž o unikátní odměnu

19:28 ČEZ: Infocentra dětem přinesou soutěž o unikátní odměnu

Skupina ČEZ ve svých infocentrech nabízí zážitky a rozšíření vědomostí ze zajímavého světa energetik…