Protonové centrum: Revoluční léčba rakoviny bojuje s českou povahou

28.06.2014 9:00 | Zprávy

Dne 23.6.2014 se pod záštitou velvyslanectví Nizozemského království a J. E. velvyslance Eduarda W.V.M. Hoekse, konala konference „Česko-holandský kulatý stůl o protonové terapii“, kterou uspořádalo protonové centrum v Praze. Oficiální tisková zpráva PTC přinesla fakta o výměně zkušeností a navázané spolupráci, jako pozorovatele mě však zaujalo pár drobností, které svědčí o tom, že pořád přešlapujeme na prahu Evropy a že ta „česká povaha“ je pro naše evropské spolubydlící nepochopitelná.

Protonové centrum: Revoluční léčba rakoviny bojuje s českou povahou
Foto: Prothon Therapy center
Popisek: Protonové centrum

Holandští experti na protonovou terapii přijeli do České republiky nasbírat praktické zkušenosti s protonovou léčbou. Holandsko aktuálně staví čtyři protonová centra. Podle posledního vyjádření ministra zdravotnictví Holandska, počítá ministerstvo s postupným náběhem počtu léčených pacientů, přičemž pouze v prvním roce bude léčba poskytnuta minimálně 2.200 pacientům a toto číslo se bude postupně zvyšovat. Na základě odhadů specialistů by přitom protonovou léčbu jen v Nizozemí potřebovalo až 9.000 osob ročně (pro informaci - Holandsko má téměř 17 milionů obyvatel, v Čechách je předpokládaných 10% tedy 3500 vhodných pacientů předmětem zpochybňování).

Dotazy, které zaznívaly z pléna, ilustrovaly aktuální situaci kolem protonové terapie v České republice a na tvářích holandských hostů vyvolávaly údiv. Ti nechápou, že centrum, které stojí už dva roky, léčí převážně zahraniční pacienty a že se stále vede debata o vhodnosti léčby pro ty české. Holandsko si svůj postoj k protonové léčbě ujasnilo již dávno a stát i pojišťovny protonovou léčbu podporují.

Debata se vede samozřejmě i v Holandsku, ale konstruktivní. Lékaři ostatních oborů se chtějí dozvědět o protonové terapii co nejvíc. Nestavějí se vůči ní apriori negativně, ale pomáhají najít modely, které by jim pomohly indikovat opravdu vhodné pacienty. Nemluvím teď o vymezení indikací (tady panuje jednoznačná shoda s indikacemi pražského PTC, které zase přebírá zpřesňované indikace Spojených států – země s největšími zkušenostmi s protonovou terapií), ale o způsobu jak umožnit léčbu těm, pro které bude největším přínosem. Protože, jak uvádí doktorka Daniëlle Eekers z  MAASTRO clinic : „ Jednoduchým porovnáním běžné léčby a protonové, musíte vždy dojít k závěru, že protonová léčba je prostě lepší než klasická. Pokud byste dali lidem vybrat, jsem si jistá, že vždy zvolí proton. To je však z hlediska pojišťoven nereálné. Proto hledáme modely, abychom z toho velkého počtu vhodných našli ty nejvhodnější, než budeme schopni poskytnout léčbu všem potřebným“.  Holanďané tedy nemusí dokazovat, že proton funguje a při nejlepší vůli nechápou, že český lékař zpochybňuje výsledky, které jsou ve světě postupně zveřejňovány. Naposledy Harvard Medical School v Bostonu přišla s detailní studií srovnávající riziko sekundárních nádorů, spojené se čtyřmi různými metodami ozařování. Protonová terapie toto riziko jednoznačně snižuje. „Medicína nemá hranice, proto jsme teď u vás, jednak abychom převzali to, co funguje a na druhé straně abychom se vyhnuli některým dětským nemocem. Nemusíme přece vymýšlet znova to, co už ověřili jinde“ vysvětluje doktorka Eekers.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Proton Therapy Center

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NPÚ: Razítko k 170. výročí prvního vydání knihy Babička

22:03 NPÚ: Razítko k 170. výročí prvního vydání knihy Babička

Razítko připomíná 170. výročí prvního vydání knihy Babička spisovatelky Boženy Němcové.