Průzkum: Čtyři z pěti Evropanů nejsou schopni splácet dluhy. V průzkumu jednadvaceti zemí si Česko vede vysoce nadprůměrně

25.11.2016 15:14 | Zprávy

Češi jsou na tom ohledně splácení dluhů lépe než většina ekonomických mocností, jako například Německo, Francie či Velká Británie.

Průzkum: Čtyři z pěti Evropanů nejsou schopni splácet dluhy. V průzkumu jednadvaceti zemí si Česko vede vysoce nadprůměrně
Foto: pixabay.com
Popisek: Průzkum - ilustrační foto

Upozornění redakce: Titulek článku není správný. Aktuálně není schopno splácet 27 % Evropanů, tedy zhruba jedna čtvrtina, nikoliv 4 z 5. Autor tiskové zprávy se omlouvá za chybu.

  • Česká republika se umístila na děleném 4. místě co do schopnosti splácení dluhů, a to dokonce s rozdílem pouhého jednoho procenta na vedoucí trojici. Pouze 16 % Čechů tvrdí, že aktuálně nedokážou splácet dluhy. Oproti evropskému průměru, který v současnosti činí 27 %, se jedná o znatelně nadprůměrnou hodnotu.
  • Češi tak v tomto ohledu „deklasovali“ takové státy, jako jsou Německo (21 %), Velká Británie (22 %) anebo Francii (28 %). Úspěšnější nebylo překvapivě ani Švýcarsko, kde není s to dostát svým finančním závazkům 24 % obyvatel.
  • Dělené první tři příčky obsadily severské země Dánsko, Norsko a Švédsko, kde  má shodně v současnosti problém se splácením dluhů 15 % obyvatelstva. Nejhůře jsou na tom Řecko (68 %) a Portugalsko (49 %).
  • Z různých typů plateb Češi nejčastěji nezvládají nebo odkládají splátky svých úvěrů (20%), pokut (19%) a účtů za mobil (18%). Nejposlušnější jsou naopak při placení daní. Pouze 6 procent prohřešků těch, co mají potíže splácet, se týká daní.
  • Celková zpráva o platbách spotřebitelů, předkládaná každoročně  společností Intrum Justitia, je založena na odpovědích 21 317 evropských respondentů z 21 zemí, z toho bylo 1014 z České republiky.

„Z výsledků plyne, že podstatná část všech domácností má potíž vyjít se svými příjmy a že mnohé si musely na splácení složenek půjčovat. Z našich dat rovněž plyne, že lidé, kteří jsou již od mládí zatížení dluhem, se z něj většinou později již nevymaní,“ uvádí Mikael Ericson, generální ředitel společnosti Intrum Justitia.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Letiště Praha: Aer Lingus bude létat mezi Prahou a irským Corkem

16:08 Letiště Praha: Aer Lingus bude létat mezi Prahou a irským Corkem

Z Letiště Václava Havla Praha bude možné létat přímým spojem do druhého největšího města v Irsku.