Průzkum: Odliv kapitálu z daňových rájů má na svědomí Nizozemí
28.02.2017 18:36 | Zprávy
Do základního kapitálu českých firem podnikatelé investovali 2,65 bilionů korun, z toho 14 procent, tj. 377 miliard korun, pochází od subjektů, které mají registrované sídlo v daňovém ráji. Mezi lety 2015 a 2016 klesl objem kapitálu uspaného v základním jmění tuzemských společností téměř o 40 miliard korun a v rámci tuzemské podnikatelské základny klesl podíl firem s vlastníkem z daňového ráje z 3,1 procent na 2,9 procent. Důvodem tohoto masivního odlivu je především vyřazování, dříve oblíbeného, Nizozemí z holdingových struktur.
Foto:
Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
Ke konci loňského roku mělo vlastníka v destinaci považovaný za daňový ráj celkem 13 185 českých společností, o 234 méně než v roce 2015.
„Ve stejném období také klesl objem kapitálu z daňových rájů investovaný do základního jmění českých firem z 417 miliard korun v roce 2015 na 377 miliard korun v roce 2016, tedy o 40 miliard korun, což představuje meziroční pokles téměř o desetinu,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že objem kapitálu z daňových rájů v českých firmách dosáhl svého vrcholu v roce 2014 a do konce loňského roku se snížil o více než 54 miliard korun.
Současně dodává: „Důvodem tohoto masivního odlivu je zejména vyřazování Nizozemí z holdingových struktur, kterého jsme svědky již několik posledních let. Nebýt loňského poklesu nizozemského kapitálu v základním jmění českých firem o více než 45 miliard korun, celkový kapitál z daňových rájů by meziročně vzrostl o 5,2 miliardy korun.“
Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.