Konec kampaně. Ať přijmou porážku. Klaus využil příležitost

28.10.2025 12:14 | Monitoring

Již pošesté Václav Klaus vystoupil u příležitosti výročí založení Československé republiky před Obecním domem v Praze. Hovořil o významu svátku a o hrozbě, že se z něj stane jen den předávání státních vyznamenání. Pár slov ztratil také o Evropské unii a ztrátě svrchovanosti. Ale došlo i na budoucí opozici. „Musíme si přát, aby poražení přijali svoji porážku a aby se dále nepokoušeli jitřit napjatou atmosféru v zemi,“ řekl.

Konec kampaně. Ať přijmou porážku. Klaus využil příležitost
Foto: Repro iDnes
Popisek: Václav Klaus

Klaus nejdříve ocenil ty, kteří se na jeho proslov dostavili včetně vedení Motoristů. U nich ještě podotkl, že teď jsou v podstatě vládní stranou, a připomenul, že dříve byly jeho proslovy spíše protestem proti vládě. „Teď to budeme mít složitější,“ pravil Klaus s úsměvem. Rovněž připomenul, že akce se koná venku, protože během covidové pandemie se nesměla konat vevnitř. A že se na to zapomíná. Projevil radost, že se ze setkání stala tradice.

V proslovu pak Klaus zdůraznil, že se jedná o výročí toho, kdy po staletích cizí nadvlády o sobě Češi začali rozhodovat sami, z Prahy. „Nescházíme se tady, abychom připomínali den znárodnění nebo den federalizace našeho státu,“ řekl. Připomněl také, že volby jsou stále čerstvé a není jasné, jaká bude vznikající vláda. Bývalý prezident k tomu s poznámkou, že se nejedná o politickou agitaci, prohlásil, že je rád, že volby přinesly změnu. A že je povinností vítězů voleb tuto změnu prosadit. Naopak neprosazení by mohlo mít negativní následky včetně nedůvěry v samotný volební proces.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Macinka se v Partii otřel o Pavla. Opozice začala kvičet

13:50 Macinka se v Partii otřel o Pavla. Opozice začala kvičet

Nedělní Partii na CNN Prima News čeká letní přestávka. Ale ještě před ní proti sobě ve studiu stanul…