Revoluce v odborech: Anonymní členství v KOVO

28.04.2015 10:44

Strach z represí ze strany zaměstnavatelů je podle statistik Odborového svazu KOVO nejčastější příčinou obav ze zakládání nových odborových organizací. KOVO proto ve snaze pomoci zaměstnancům v těchto situacích umožnilo „anonymní“ členství ve svých řadách. Vpravdě revoluční řešení chrání odvážné iniciátory založení odborových organizací i další zakládající členy před výhružkami a postihy. Mezi ty nejčastější patří pod různými záminkami rovnou vyhazov.

Revoluce v odborech: Anonymní členství v KOVO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odbory KOVO

„Hrozba ze ztráty zaměstnání vede často k tomu, že zaměstnanci firem, které je zjevně zneužívají, od založení odborové organizace raději upustí. Přišli jsme proto s možností, která umožňuje zakládající členy účinně a efektivně před možnými represemi ochránit. Při nejžhavějších, případně i dalších, jednáních po vzniku nové organizace je totiž mohou zastupovat specialisté OS KOVO společně s právníkem. Iniciátoři tohoto kroku tak zůstávají stranou a skryti až do doby, než se sami rozhodnou vystoupit z anonymity,“ uvedl zmocněnec Krajského sdružení Odborového svazu KOVO Jihočeského kraje Jan Švec.

Největší problémy s nedodržováním zákoníku práce a současně s tlakem na zabránění vzniku odborových organizací eviduje OS KOVO u malých či nově vzniklých firem. Výjimkou přitom nejsou ani nové zahraniční firmy s českým managementem.

„Zpravidla přitom stačí, aby dorazil například německý vlastník, a chování českého vedení se ve vztahu k odborům rázem zdemokratizuje a jakoby mávnutím kouzelného proutku změní. Pro ryze české firmy ale toto bohužel neplatí,“ konstatoval vedoucí jihočeského Regionálního pracoviště Odborového svazu KOVO v Českých Budějovicích Rudolf Tkáč.

Již zmíněné „anonymní členství“ v OS KOVO umožňují od loňského roku platné Stanovy OS KOVO v podobě takzvaného seskupení členů. Jeho prostřednictvím tak mohou získat kompletní servis OS KOVO i zaměstnanci ve firmě, kde nepůsobí základní organizace. Minimální počet členů pro založení seskupení v jedné firmě jsou tři. Možné je také individuální členství v OS KOVO, aniž by byl zaměstnanec členem základní organizace a to tak, že podá přihlášku na  Regionálním pracovišti OS KOVO, v případě Jihočeského kraje to jsou České Budějovice. Členy OS KOVO se mohou i zaměstnanci firem mimo kovoprůmysl.

„Cílem tohoto opatření je umožnit zaměstnancům konkrétní firmy zůstat takzvaně v bezpečí. Pokud se totiž ani po vzniku seskupení členů nenajde nikdo odvážný, zastupují je při jednání se zaměstnavatelem po dohodě a na základě platného pověření výhradně zástupci Regionálního pracoviště OS KOVO, v případě Jihočeského kraje sídlícího v Českých Budějovicích,“ zdůraznil Tkáč. Odborový zástupce, nebo výbor seskupení členů, jsou pak orgánem odborové organizace působícím u zaměstnavatele podle zvláštních právních předpisů.

Po letech stagnace zájmu zaměstnanců strojírenských firem o členství v odborech zaznamenal v loňském roce největší tuzemský odborový svaz KOVO na jihu Čech nárůst své členské základny. Podle předáků KOVO si lidé pod tíhou svého často slabého postavení na trhu práce začínají uvědomovat, že odbory jsou v současnosti jedinou silou, která dokáže účinně hájit jejich práva u zaměstnavatelů. Svým členům navíc poskytují řadu nezanedbatelných výhod.

Odborový svaz KOVO působí v současné době v 58 strojírenských podnicích na jihu Čech.

V regionu má více než 4,5 tisíce členů, což představuje přibližně 23 procent všech zaměstnanců těchto firem. V rámci kolektivního vyjednávání, jehož cílem je dosažení příznivých mzdových, pracovních a sociálních podmínek pro své členy, však KOVO zastupuje všechny zaměstnance bez výjimky.

Mezi firmy, kde působí OS KOVO, patří například Jihostroj Velešín, ČZ Strakonice, Robert Bosch, ZVVZ Milevsko, Motor Jikov, Groz-Beckert ČR, Reinfurt, Klima, Dura, Schneider Electric a další.

OS KOVO je v současnosti moderní zaměstnaneckou organizací působící v kovoprůmyslu, která úzce spolupracuje s podobnými profesními sdruženími v celé Evropě. Regionální pracoviště OS KOVO, zastoupená ve všech krajích ČR (jihočeské sídlí ve vlastním objektu českobudějovického Metropolu na Senovážném náměstí), disponují vlastními specialisty pro kolektivní vyjednávání, ekonomiku, bezpečnost práce a pracovní právo.

Za všechny zaměstnance OS KOVO zajišťuje kolektivní vyjednávání (mzdové nárůsty, příplatky nad rámec zákona za práci přesčas, v sobotu a neděli, ve svátek, v odpolední směně, za práci ve ztíženém prostředí, zaměstnanecké benefity – dovolená navíc, závodní stravování, jubilejní odměny, kratší pracovní doba atd.) a dodržování zákoníku práce. Pro své členy OS KOVO zajišťuje bezplatné služby v oblasti právního poradenství (právní pomoc v pracovněprávních sporech, včetně bezplatného zastupování před soudem apod., poskytování konkrétních právních informací a pomoci v oblasti, kterou se zabývá nový Občanský zákoník, v oblasti správního práva, v oblasti trestněprávní a dalších), v oblasti vzdělávání (kurzy a semináře na úrovni jednotlivých regionálních pracovišť) a v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Dita Charanzová, Ph.D. byl položen dotaz

Nemyslíte, že je EU úplně mimo?

Uvědomuje si vůbec EU, že je tu krize, že čím dál víc lidí upadá do chudoby? Místo toho, aby třeba nějak pomohla, tak akorát přichází z dalšími nařízeními, na které lidi prostě nemají? Kupovat nová drahá auta, zatepltit baráky. Co se stane, když nezateplím, ne že bych nechtěla, ale prostě na to nem...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Probační a mediační služba: Klienti Probačního domu pomáhali s úpravou veřejného prostoru

19:34 Probační a mediační služba: Klienti Probačního domu pomáhali s úpravou veřejného prostoru

V sobotu 18. března 2023 proběhla v Písku na Flekačkách pracovní sobota, kdy klienti Probačního domu…