„Hrozba ze ztráty zaměstnání vede často k tomu, že zaměstnanci firem, které je zjevně zneužívají, od založení odborové organizace raději upustí. Přišli jsme proto s možností, která umožňuje zakládající členy účinně a efektivně před možnými represemi ochránit. Při nejžhavějších, případně i dalších, jednáních po vzniku nové organizace je totiž mohou zastupovat specialisté OS KOVO společně s právníkem. Iniciátoři tohoto kroku tak zůstávají stranou a skryti až do doby, než se sami rozhodnou vystoupit z anonymity,“ uvedl zmocněnec Krajského sdružení Odborového svazu KOVO Jihočeského kraje Jan Švec.
Největší problémy s nedodržováním zákoníku práce a současně s tlakem na zabránění vzniku odborových organizací eviduje OS KOVO u malých či nově vzniklých firem. Výjimkou přitom nejsou ani nové zahraniční firmy s českým managementem.
„Zpravidla přitom stačí, aby dorazil například německý vlastník, a chování českého vedení se ve vztahu k odborům rázem zdemokratizuje a jakoby mávnutím kouzelného proutku změní. Pro ryze české firmy ale toto bohužel neplatí,“ konstatoval vedoucí jihočeského Regionálního pracoviště Odborového svazu KOVO v Českých Budějovicích Rudolf Tkáč.
Již zmíněné „anonymní členství“ v OS KOVO umožňují od loňského roku platné Stanovy OS KOVO v podobě takzvaného seskupení členů. Jeho prostřednictvím tak mohou získat kompletní servis OS KOVO i zaměstnanci ve firmě, kde nepůsobí základní organizace. Minimální počet členů pro založení seskupení v jedné firmě jsou tři. Možné je také individuální členství v OS KOVO, aniž by byl zaměstnanec členem základní organizace a to tak, že podá přihlášku na Regionálním pracovišti OS KOVO, v případě Jihočeského kraje to jsou České Budějovice. Členy OS KOVO se mohou i zaměstnanci firem mimo kovoprůmysl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva