Rosatom plánuje zapojit se do tendru na dokončení JE Belene

24. 5. 2018 22:22

Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom oficiálně oznámila, že plánuje účastnit veřejné soutěže na dokončení rozestavěné bulharské jaderné elektrárny Belene. Tento projekt začal v 90. letech min. stol. a nyní jej bulharská vláda opět oživuje.

Rosatom plánuje zapojit se do tendru na dokončení JE Belene
Foto: red
Popisek: Rosatom

„Rosatom se v každém případě bude účastnit soutěže. Teď je to na Bulharech,“ odpověděl Alexej Lichačov, generální ředitel Rosatomu, novinářům na dotaz, zda Rosatom podá nabídku v soutěži na dokončení elektrárny Belene. Dodal, že nyní se očekává rozhodnutí bulharského parlamentu, který v roce 2012 vydal zákaz její výstavby.

O možné ruské účasti se bavili i bulharský prezident Rumen Radev a ruský premiér Dmitrij Medveděv. 21. května během jejich společné schůzky uvedl Radev, že oživení projektu Belene předpokládá i ruskou účast. O týden dříve potvrdil zájem Rosatomu i Kirill Komarov, první náměstek generálního ředitele. Během mezinárodního jaderného fóra Atomexpo 2018 řekl Komarov novinářům, že Rosatom je připraven pomoct Bulharsku postavit elektrárnu Belene.

Zrušení projektu Belene

V roce 2006 ruský Atomstrojexport (patří do struktury Rosatomu) zvítězil v mezinárodním tendru na výstavbu dvou bloků jaderné elektrárny Belene. Reaktory VVER-1000, které měly být použity, se začaly vyrábět v podniku Ižorské zavody v Petrohradě. Poté, co se ujal vlády premiér Bojko Borisov, byl projekt v roce 2009 zmrazen. V roce 2010 bylo oběma stranami podepsáno memorandum o založení nové projektové společnosti, která by se zabývala realizací projektu a splňovala nové požadavky bulharské vlády.

Další vývoj vedl k tomu, že se společnost Atomstrojexport, která již v té době vynaložila velké finanční prostředky za projektování JE Belene, licencování projektu, přípravu lokality (včetně bourání starých budov) a objednávky komponent s dlouhou dodací lhůtou, obrátila na mezinárodní arbitrážní soud. Arbitrážní soud při Mezinárodní obchodní komoře v Ženevě rozhodl 14. června 2016, že společnost Nacionalna električeska kompania (NEK) uhradí Atomstrojexportu kompenzaci za škody způsobené zrušením projektu ve výši 601,6 milionů eur. Ta byla ze strany NEK uhrazena v plné výši v prosinci 2016.

Bulharská vláda v současnosti zvažuje realizovat výstavbu elektrárny Belene na základě tržních principů, tedy bez účasti vlády a státních garancí. Plánuje se, že tato elektrárna bude vyčleněna do samostatné společnosti určené k privatizaci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FN Ostrava: Fotbalisté i zaměstnanci FC Baník Ostrava finančně podpořili Kliniku dětského lékařství

7:34 FN Ostrava: Fotbalisté i zaměstnanci FC Baník Ostrava finančně podpořili Kliniku dětského lékařství

Během pár dní vybrali mezi sebou 80 000 korun a šek dnes přímo na Kliniku dětského lékařství přivezl…