SANEP: Třetina Čechů nevaří, ti, co vaří, nejčastěji hledají inspiraci na internetu a v kuchařkách

05.12.2018 8:49

Při vaření z aktuálních kuchařek je nejvíce preferovaným autorem Roman Vaněk.

SANEP: Třetina Čechů nevaří, ti, co vaří, nejčastěji hledají inspiraci na internetu a v kuchařkách
Foto: SANEP
Popisek: SANEP, logo
reklama

Češi jsou národem kutilů, houbařů a pivařů. S vařením to již tak slavné není, ale lze říci, že Češi jídlo mají rádi. Ostatně gastronomie se v posledních letech stala hitem v podobě různých kuchařských pořadů, streamů či receptů v podobě časopisů či kuchařek a lze říci, že se i domácí kuchtění stává pro řadu lidí koníčkem, za což rozhodně může i hojná gastronomická popularizace.

Jak ukázal aktuální průzkum společnosti SANEP, nejvíce strávníků obědvá doma, a to 31,1%. V tomto čísle se pochopitelně nejvíce odráží téměř celá populace lidí v důchodovém věku, ale také maminek na mateřské dovolené.
V zaměstnání pak obědvá 27,4% dotázaných. Zde je potřeba říci, že se jedná jak o kantýny, tak ale i o oběd přinesený z domova.

Obědu ve fastfoodech pak dává přednost 12,6% dotázaných. Pro tuto část domácí populace představuje tento druh stravováni dostupné a časově nenáročně jídlo a navíc se lze pokaždé stravovat v jiném typu fastfoodu.

V restauraci se pak nejčastěji obědvá 12,6% dotázaných. Pět procent domácí populace pak neobědvá vůbec. Večere jsou již v drtivé většině domácí záležitostí, což potvrzuje 79,7% veřejnosti. Přitom ovšem za večeři je možné považovat i např. studenou večeři.

Za zajímavé lze považovat zjištění, že 27,6% dotázaných nevaří. Pochopitelně, že většinu nevařících tvoří mužská část populace. Jednou až třikrát týdně doma vaří 21,3% domácí populace. Čtyřikrát až pětkrát týdně pak doma vaří 19,7% dotázaných.

Nejčastěji se doma vaří pro rodinu nebo pro sebe, což uvedlo 51,8%veřejnosti. Recepty hledá 23,2% dotázaných na internetu. Podle chuti vaří 10,3% veřejnosti a na rodinné recepty nejčastěji dá 8,7% respondentů. Podle kuchařek pak nejčastěji vaří 6,5% veřejnosti. Po receptech z časopisusahá 1,2% dotázaných a podle receptů z televize vaří 1,1% českých domácích kuchařů a kuchařek. Ovšem nejčastěji se při vaření kombinují všechny dostupné zdroje receptů, což uvedlo 35,3% dotázaných.

Recepty z internetu přitom nejvíce používají dotázaní, jen když potřebují něco konkrétního najít, což uvedlo 44,2% veřejnosti. Internet je ovšem jednoznačně nejpoužívanějším zdrojem inspirace pro vaření.
Recepty z časopisů 21,4% veřejnosti využívá jen pro inspiraci, ale nevaří podle nich. Jen když potřebuje něco konkrétního uvařit, pak sahá po časopisech 15,9% veřejnosti. Nicméně 46,% respondentů recepty z časopisů
nepoužívá.

Obdobně jsou na tom recepty z televizních pořadů, které jsou inspirací pro 22,8% dotázaných, ale většinově nejsou televizní recepty používány.

Po internetu nejčastěji každý doma sáhne po kuchařce, a to když potřebuje něco konkrétního najít, což činí 41,1% veřejnosti. Kuchařky jsou ve velké oblibě jako dárek, což uvedlo 19,3%veřejnosti. Při koupi kuchařky je pro 18,6% dotázaných nejdůležitější její zaměření, následuje srozumitelnost receptů (15,5%) a snadná dostupnost surovin použitých v receptech je nejdůležitější 12,1% dotázaných.

Při vaření se řídí chutí a teprve následným nákupem surovin 42,5%veřejnosti. Dostupnost surovin je důležitá při vaření 22,3%respondentů. Z toho co je doma, pak vaří 21,2% dotázaných.

Při vaření z kuchařek, které jsou aktuálně v prodeji na domácím knižním trhu se dotázaným nejlépe vaří 12,1% dotázaným dle autora populárního kuchaře Romana Vaňka, který získal za své kuchařky řadu ocenění např. Český Bestseller, ale i Křišťálovou lupu za pořad Peklo na talíři. Roman Vaněk tak v tomto případě předstihl svého kuchařského kolegu, kterým je patrně nejpopulárnější a nejznámější český gastronom Zdeňek Pohlreich, jehož aktuální kuchařky nejvíce vyhovují 11,6% dotázaným. Důvodem může být skutečnost, že Roman Vaněk má na svém kontě velké množství kuchařek, které se vyznačují zaměřením na domácí středoevropskou kuchyni, a to
velmi jednoduchou formou a s běžně dostupnými surovinami, což je klíčové pro značnou část domácí populace, která jeho kuchařky právě proto vyhledává.

Na třetím místě se z aktuálně vydávaných kuchařek umístily ty od autora Olivera Jamieho (6,9%) a následuje sympatická autorka kuchařek Dita Pecháčková (3,1%).

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 22. – 27.listopadu 2018 na vybrané skupině 1.973 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se
průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 19.108 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u vedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Podnikatelům i firmám hrozí od úřadů pokuty za nedodržování lhůt, přestože jim stát plnění zakázek ztížil

20:29 Hospodářská komora: Podnikatelům i firmám hrozí od úřadů pokuty za nedodržování lhůt, přestože jim stát plnění zakázek ztížil

Navzdory situaci, kdy vláda řemeslníkům, osobám samostatně výdělečně činným a podnikům zakázala nebo…