SČS: Spotřebitel vyžaduje informaci o životnosti výrobku – a někteří výrobci ji poskytují!

14.12.2016 19:37 | Zprávy

Značka kvality ŽIVOTNOST PLUS je přiznávána výrobkům, pro které výrobce deklaruje životnost, která je přiměřená reálným očekáváním spotřebitele. Vyžadujme - my spotřebitelé - takovou informaci! Vyžadujme - my spotřebitelé - od svého výrobce pro jeho výrobky značku kvality ŽIVOTNOST PLUS!

SČS: Spotřebitel vyžaduje informaci o životnosti výrobku –  a někteří výrobci ji poskytují!
Foto: konzument.cz
Popisek: Sdružení českých spotřebitelů - logo

Na výrobku (rozumí se na jeho obalu, v reklamě apod.) nachází spotřebitel řadu informací, které mu mají napomoci v orientaci při výběru ke koupi. Mnohé jsou povinné, ale jinak je na výrobci, jakými dalšími sděleními chce kupujícího přesvědčit, že právě jeho výrobek stojí za zakoupení a spotřebování.

„Přesto jedna z informací obvykle chybí,“ uvádí důvod zavedení nové značky kvality Libor Dupal, ředitel Sdružení českých spotřebitelů (SČS) a dodává: „Spolu s výrobky, které spadají do kategorie nepotravinářských produktů, totiž obvykle nedostáváme žádnou „přímou“ informaci o trvanlivosti, životnosti.“

SČS proto dnešním dnem oznamuje přiznávání nové značky kvality těm výrobkům, pro které výrobce deklaruje životnost v jednotce času anebo v cyklech používání, která je přiměřená reálným očekáváním spotřebitele. Značka se nazývá ŽIVOTNOST PLUS. Její vývoj, stanovení podmínek, příprava webu atd. zabraly téměř rok a mohlo se to podařit jen díky grantu Ministerstva průmyslu a obchodu a spolupráci s více partnery, např. Hospodářskou komorou ČR.

Libor Dupal dále vysvětluje: „Značka je určena jen pro nepotravinové výrobky určené prioritně pro konečného spotřebitele (spotřební zboží). Značka může být udělena za službu, pokud je výstupem výrobek k užívání spotřebitelem (nábytek na zakázku, zubní implantát). Základní kritéria pro výběr a udělení značky jsou čtyři a posuzuje je nezávislá vícečlenná komise.“

Nejdůležitějším kritériem je deklarovaná životnost, a sice formou přímé deklarace v jednotce času anebo v cyklech používání, anebo náhradním vyjádřením (např. prodloužená „záruka“ za vady); výchozím limitem pro udání životnosti je 7 let, pro prodlouženou „záruku“ za vady 5 let, ale podle charakteru výrobku může být pro daný sektor odsouhlasena hodnotící komisí jiná doba; pro cykly používání je vždy vycházeno z individuálního posouzení. Komise dále hodnotí srozumitelnost a transparentnost podmínek deklarované životnosti, související informace výrobce o výrobku, např. dobrovolné značky kvality a v neposlední řadě pohled a názory spotřebitele, např. na postavení výrobce na trhu (dlouhodobost působení, dosažená kredibilita, inovace), dostupné názory spotřebitelů na výrobek (zejména ve vztahu k životnosti a dalším znakům kvality - srovnávací aplikace, on-line diskuzní platformy, atd.).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Emisní povolenky

Jde ještě zrušit emisní povolenky nebo vy je schvalujete? Vždyť nám podle všeho vše jen o dost zdraží – energie i pohonné hmoty, a to prý dost výrazně. Víte o kolik? Protože každý tvrdí něco jiného a mě zajímá pravda.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS: Pokuta 200 000 Kč pro MMR

13:33 ÚOHS: Pokuta 200 000 Kč pro MMR

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna potvrdil uložení pokuty ve výši 200 000 ko…