SFŽP: Přihlaste svůj dům do soutěže – novostavbu i rekonstrukci

25.11.2018 18:19

Registrace staveb do soutěže Pasivní dům 2018 je v plném proudu. Zahájení proběhlo 18. září, již tradičně na veletrhu FOR ARCH. Státní fond životního prostředí ČR se poprvé stal spoluvyhlašovatelem soutěže a přinesl novou kategorii Zelená rekonstrukce. Stavby je možné přihlásit až do 3. prosince.

SFŽP: Přihlaste svůj dům do soutěže – novostavbu i rekonstrukci
Foto: Státní fond životního prostředí
Popisek: Státní fond životního prostředí

Soutěž Pasivní dům 2018 hledá, mapuje a oceňuje nejzajímavější úsporné domy na území České republiky. Hlásit se mohou stavby nulové, pasivní nebo s velmi nízkou energetickou náročností, rodinné, bytové i administrativní a veřejné budovy. Letos budou hodnoceny jak domy nově postavené tak budovy zrekonstruované.

„Z programu Nová zelená úsporám jsme podpořili už tisíce velmi zdařilých úsporných rekonstrukcí. Přišlo nám tedy smysluplné, vyčlenit pro ně v soutěži samostatnou kategorii Zelená rekonstrukce,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, a dodává, že do této kategorie je možné přihlásit jakýkoliv rodinný či bytový dům, veřejnou, ale i jinou budovu, která je provedena v klasifikační třídě energetické náročnosti „B“ a lepší.

Pokud byla rekonstrukce podpořena dotací, může se soutěže zúčastnit rodinný dům, který splňuje technická kritéria 3. výzvy pro rodinné domy v programu Nová zelená úsporám v podoblasti A.2 nebo A.3, a bytový dům splňující kritéria 2. výzvy v programu Nová zelená úsporám v podoblasti A.2. Budovy zrekonstruované s dotací z Operačního programu Životní prostředí 2014–2020 se mohou řídit kritérii podle specifického cíle 5.1.

Další kategorie, nazvaná Zelená novostavba, je vyčleněna pro domy, které jsou nově zkolaudované a splňují kritéria pasivního domu dle standardu PPHP (Passive House Planning Package) nebo podmínky programu Nová zelená úsporám pro oblast B2.

Čerpání dotace však není ani u jedné z kategorií podmínkou k účasti v soutěži, ucházet o titul se mohou domy bez ohledu na to, zda na ně byla čerpána dotace či nikoli.

Nepropásněte důležité termíny soutěže

Stavby mohou přihlásit do soutěže jejich majitelé, investoři či architekti až do 3. prosince 2018. Po hodnocení odbornou porotou bude následovat hlasování veřejnosti a vyhlášení výsledků proběhne tradičně na únorovém veletrhu FOR PASIV.

Přehled termínů

Zahájení soutěže: 18. 9. 2018
Registrace soutěžících: 20. 9. – 3. 12. 2018
Hodnocení odbornou porotou: 10. – 17. 12. 2018
Hlasování veřejnosti: 17. 12. 2018 – 29. 1. 2019
Vyhlášení soutěže, předání cen: na veletrhu FOR PASIV 2019

Soutěžní přehlídku Pasivní dům roku pořádá Centrum pasivního domu, vyhlašovateli 4. ročníku je společnost ABF, a.s., a Státní fond životního prostředí ČR.

Veškeré informace k přihlášení, registrační formulář, seznam požadovaných dokumentů a pravidla soutěže i hlasování najdete na stránkách www.pasivni-dum.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

11:44 ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

Češi v roce 2023 denně spotřebovali v průměru téměř 87 litrů vody, což bylo o zhruba tři litry méně …