SVS ukončila mimořádná veterinární opatření v souvislosti s newcastleskou chorobou na Zlínsku

15.05.2018 10:27

Státní veterinární správa (SVS) dnešním dnem ruší nařízení ze 13. 4. 2018, které vydala v souvislosti s výskytem tzv. newcastleské choroby ve Zlínském kraji. S okamžitou platností tak přestávají existovat ochranné pásmo a pásmo dozoru okolo ohniska nákazy v obci Šanov a přestávají platit mimořádná veterinární opatření, která byli chovatelé drůbeže a ptáků v pásmech povinni dodržovat.

SVS ukončila mimořádná veterinární opatření v souvislosti s newcastleskou chorobou na Zlínsku
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Opatření k dnešnímu dni končí, jelikož uplynula stanovená 21denní doba pro ochranné pásmo a 30denní lhůta pro pásmo dozoru. Tato lhůta se počítala od provedení předběžného čištění a dezinfekce infikovaného hospodářství. Kromě jediného malochovu slepic v obci Šanov nebyl potvrzený žádný jiný další případ nákazy. Mimo zasaženého chovu bylo po zvážení situace utraceno jen jedno přímo sousedící hospodářství, kde bylo vysoké riziko rozšíření nákazy. Oba chovatelé mají nárok na finanční kompenzaci od ministerstva zemědělství.

„To, že se podařilo díky neprodlené likvidaci ohniska a přijetí dalších opatření k zamezení jejího šíření považuji za úspěch. Děkuji obcím v pásmech, Zlínskému kraji i samotným chovatelům a občanům za spolupráci při řešení nákazy,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Veterinární inspektoři provedli v uplynulých týdnech v souvislosti s opatřením kontrolu plnění zásad biologické bezpečnosti ve 42 chovech. Ani v jednom případě nebylo zjištěno porušení předpisů.

Přesto, že situace vypadá příznivě, je třeba, aby i nadále chovatelé byli opatrní při přesunech ptáků, výstavách, nákupech a bonitacích. Je třeba pravidelně sledovat zdravotní stav, především pak chování, kondici, příjem krmiva, tekutin, případně snášku. V případě změny zdravotního stavu, nebo zvýšeného úhynu, je nutno tuto situaci konzultovat s veterinárním lékařem, nebo kontaktovat místně příslušnou krajskou veterinární správu. Mohly by totiž svědčit o výskytu nákazy v chovu.

SVS zároveň připomíná, že všechny reprodukční chovy kura domácího a všechny chovy nosnic pro produkci konzumních vajec nad 500 ks ptáků mají v ČR povinnost vakcinace proti Newcastleské chorobě. V ostatních chovech je provedení doporučováno.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Podvodné výzvy k úhradě cla

19:02 Celní správa: Podvodné výzvy k úhradě cla

Celní úřad pro Pardubický kraj upozorňuje na podvodná jednání a žádá veřejnost o obezřetnost při výz…