Sasku chybí pracovní síly, láká přeshraniční pracovníky na nižší daně a sociální systém

04.08.2021 14:33 | Tisková zpráva

Koronavirus pracovním trhem v Sasku významně zamával. Neprojevil se však prudkým nárůstem nezaměstnanosti, ale nedostatkem pracovních sil. Na vině je podle Česko-německé obchodní a průmyslové komory samotné onemocnění Covid a také preventivní karantény zaměstnanců. Zatímco obchod v Sasku stále kvete a nabídka práce je pestrá, tamní firmy trpí nedostatkem personálu.

Sasku chybí pracovní síly, láká přeshraniční pracovníky na nižší daně a sociální systém
Foto: Pixabay
Popisek: Práce v Německu je pro Čechy zajímavá, za prací tam odcházejí hlavně řemeslníci.

Nižší daně a přídavky na děti jsou tahákem na Čechy

V rámci programu na zotavení německé ekonomiky po krizi způsobené koronavirem došlo v Německu plošně k poklesu daní. V loňském roce byla zrušena solidární daň, kterou daňoví poplatníci odváděli státu od počátku devadesátých let na podporu spolkových zemí bývalého východního Německa. Zároveň se v letošním roce zvyšuje nezdanitelná část příjmu. Klesne tedy tak i daň z příjmu, a to i pro osoby, které jsou svobodné a bezdětné, což nebývá v Německu obvyklé. Snížení daní v Německu se tak dotkne všech daňových tříd, kterých je v Německu celkem šest. O příslušnosti k jednotlivé třídě rozhoduje v Německu ekonomický i sociální status poplatníka. Poplatníci, kteří mají děti, zároveň v Německu pobírají přídavky na děti, tak zvaný Kindergeld. Ten v letošním roce činí 219 eur na jedno dítě.

O tom, že příjmy z Německa jsou lákavé, svědčí fakt, že před zásahem pandemie v Německu pracovalo na 60 tisíc Čechů. Většina z nich dojížděla přes hranice každý den. „Před třemi lety jsme se rozhodli, že si postavíme dům. Sehnali jsme pozemek, vyřídili hypotéku a zjistili jsme, že jsme byli příliš naivní. S našimi tehdejšími platy jsme totiž ufinancovali jen to bydlení, jídlo a další nezbytné výdaje. Tehdy přišla kamarádka s tím, že u nich ve firmě kousek od hranic se uvolnilo místo operátora. Za dvojnásobek mého tehdejšího platu. Nebylo co řešit. Po půl roce si u nás našel práci i můj přítel, takže teď pracujeme v Německu oba,“ přibližuje své důvody pro odchod za hranice osmadvacetiletá Radka ze Sokolova.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Ředitel Pyrotechnické služby byl jmenován brigádním generálem

19:15 Policie ČR: Ředitel Pyrotechnické služby byl jmenován brigádním generálem

Prezident republiky Petr Pavel u příležitosti Dne vítězství jmenoval do hodnosti brigádního generála…