Servodata: Soukromé firmy i stát mohou oproti roku 2013 snížit náklady na IT až o polovinu

02.02.2014 11:13 | Zprávy

Podle statistik společnosti Servodata dosahovaly náklady na IT pro vytvoření jednoho pracovního místa u středních a velkých firem v roce 2013 v průměru 23 000 Kč. Roční provoz firemní infrastruktury pak může dosahovat až 200 000 Kč na zaměstnance. Náklady se samozřejmě značně liší v závislosti na oboru a celkovém počtu zaměstnanců.

Servodata: Soukromé firmy i stát mohou oproti roku 2013 snížit náklady na IT až o polovinu
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

Nejméně investují do informačních technologií malé výrobní provozy a drobní podnikatelé v oblasti služeb. Nejvíce peněz naopak stojí provoz IT infrastruktury finanční sektor a poskytovatele telekomunikačních služeb. V bankovnictví a pojišťovnictví se tyto náklady v minulém roce pohybovaly okolo 150 000 až 200 000 Kč na zaměstnance za rok. Dlouhodobě vysoké investice do informačních technologií realizuje podle průzkumu organizace Acta non verba také státní správa. Například Ministerstvo pro místní rozvoj průměrně utratí za informační a komunikační technologie 215 000 korun na zaměstnance ročně.

Většina firem již šetří díky centralizaci a virtualizaci

Mezi nejnákladnější položky v oblasti IT středních a velkých podniků patří samotná firemní infrastruktura a její provoz. Řada požadavků na zefektivnění ICT proto v roce 2013 směřovala právě do této oblasti. Zatímco menší firmy se vydaly cestou outsourcingu komplexních IT řešení, střední a větší podniky preferovaly částečný přesun některých řešení do interních cloudů. „Dlouhodobým trendem u velkých firem je centralizace a virtualizace, díky níž lze na hardwaru a energiích ušetřit až polovinu nákladů. Zatímco v minulých letech firmy virtualizovaly především serverové části, dnes investují především do virtualizace desktopů,“ upřesňuje Vladimír Michálek, Head of Strategic Sales společnosti Servodata.

Pozornost podniků se také začala soustřeďovat na zefektivnění ukládání narůstajícího objemu dat. „V tomto ohledu firmy začaly poptávat hlavně deduplikační technologie a tiering,“ dodává Michálek. Deduplikace je proces hledání a eliminace duplicitních částí dat, který dokáže snížit objem ukládaných informací o desítky procent. Smyslem tieringu je pak přesun dat na různé typy úložišť podle jejich relevance a přesunutí méně významných dat na levnější, byť pomalejší úložná místa.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Rozklad EU

Souhlasím s vámi, že EU svou zelenou a nerealistickou politikou nahrává svému rozkladu. Kdo přesně je za takovou politiku zodpovědný? Kdo vlastně celou tu EU řídí? Přijde mi, že se dost poslanců staví proti řadě nařízení, ale k čemu to je? K čemu vás volíme, jestli přes vás vše prochází? Kritizovat ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Základní priorita - posílení ekonomiky, ne lepení děr v rozpočtech

13:21 Hospodářská komora: Základní priorita - posílení ekonomiky, ne lepení děr v rozpočtech

Evropská komise dnes zveřejní návrh nového sedmiletého evropského rozpočtu.