Slunečné počasí a nadupaný program na zemi i ve vzduchu přilákaly přes dvacet tisíc návštěvníků

21.05.2019 13:55

Slunečné počasí ve spojení silných strojů a profesionálů na zemi i ve vzduchu znovu přilákalo na královéhradecké letiště během dvou dnů více než dvacet tisíc návštěvníků. Nejlepší jezdci i nejzkušenější piloti předvedli své umění 17. a 18. května 2019 na letišti v Hradci Králové v rámci nejrozsáhlejší letecké a motoristické show v České republice.

Slunečné počasí a nadupaný program na zemi i ve vzduchu přilákaly přes dvacet tisíc návštěvníků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Víkendová Rally a Helicopter show na letišti v Hradci Králové
reklama

Páteční program Helicopter Show se nesl ve znamení tradičního programu pro odbornou veřejnost i školy.

Sobotní program však praskal ve švech celý den

Brány letiště se v sobotu otevřely již v 8:30 a hned od 9:00 si příchozí mohli plnými doušky užívat hlavní program Rally Show. O zahájení akce Rally Show se postarali sportovní veteráni a hned následovalo rally a drifty na obou okruzích najednou. Návštěvníci si mohli vyzkoušet jízdu ve většině závodních speciálů na rally okruhu Czech Ring se skokem přes most nebo jízdu dveřmi napřed s profesionálními driftaři na vedlejším polygonu. Díky podpoře společnosti ČEZ, a.s. si horké sedadlo navigátora rally vyzkoušeli držitelé průkazu  ZTP bezplatně. Opravdové dětské závodní stroje vybavené bezpečnostními prvky nadchly nejmenší závodníky a větší buginy si mohli na vlastní kůži vyzkoušet i rodiče.  Děti také sami bagrovaly, řídily čtyřkolky nebo simulátor WRC. Všichni účastníci si mohli změřit rychlost svého úderu pěstí za asistence pořadatelů MS v karate, rychlost golfového odpalu nebo jízdu po offroad dráze. Pro nejmenší byla připravena celá plejáda atrakcí.  V poledne se divákům ještě stihl zatajit dech při kaskadérském vystoupení Pavla Vika a moderátor už hlásil start hlavního programu Helicopter Show, kde dopoledne proběhl doprovodný program. 

Fotogalerie: - Rally a Helicopter show

Víkendová Rally a Helicopter show na letišti v Hra...
Víkendová Rally a Helicopter show na letišti v Hra...
Víkendová Rally a Helicopter show na letišti v Hra...
Víkendová Rally a Helicopter show na letišti v Hra...
Víkendová Rally a Helicopter show na letišti v Hra...
Víkendová Rally a Helicopter show na letišti v Hra...

Vzhledem k velkému počtu letadel, které se chtěly na hradeckém nebi v sobotu ukázat, museli organizátoři přistoupit k letovému „předprogramu“, který začal již ve 12:00 průletem skupiny klasických letounů Cessna Grand Caravan, připomínajícími svými vlastnostmi SUV mezi automobily.  Následovaly ukázky hornoplošníku Piper PA 18 Super Cub, na kterém se v 50. letech cvičila americká armáda, JAK C11 i premiérová ukázka skupiny letounů Cessna C525 a CJ 2+. 

Tradiční průlet rekordního počtu osmnácti vrtulníků slavnostně zahájil hlavní letový program. Návštěvníci mohli poprvé na letišti vidět ukázku záchrany osob z lanovky, která patří mezi obtížné záchranné zásahy i pro samotné záchranáře. Část lanovky se dvěma sedačkami vyrostla na letišti a do ukázky se zapojili i členové horské služby.  V barvách Red Bullu se na nebi znovu objevili rovnou tři letci. Mirko Flaim ze skupiny Flying Bulls zazářil při očekávané premiéře vrtulníku Bell 47, který znají diváci z kultovního seriálu M*A*S*H a nechyběli ani čeští zástupci z elitní letecké série Red Bull Air Race Petr Kopfstein i loňský mistr světa Martin Šonka. Na nebi se ukázaly i armádní vrtulníky Mi171 a W3A Sokol a premiéru na královéhradeckém letišti měl jednomotorový lehký vrtulník Robinson R66 a bezpilotní vrtulník SkySpotter 150.

Po ukončení letového programu se velká část diváků vrátila na Czech Ring, kde mezitím proběhl tréning na odpolední duální závod rally Olfin Car Race. Soutěžící tentokrát sešlápli plyn na podlahu. Poprvé a zřejmě naposledy propojili organizátoři CzechRing s vedlejším výcvikovým polygonem a vznikla tak unikátní okruhová rychlostní zkouška.        

Pro děti a tatínky byly po celý den k dispozici adrenalinové zážitky, které nikde jinde v tomto rozsahu v ČR nenajdou http://rallyshow.cz/zazitky/.       

Více informací na webu akcí: www.rallyshow.cz a www.helicoptershow.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letiště Praha: Letecká společnost flydubai se vrací na linku do Dubaje, bude létat od července

7:34 Letiště Praha: Letecká společnost flydubai se vrací na linku do Dubaje, bude létat od července

Letecká společnost flydubai od 4. července 2020 znovu spustí přímou pravidelnou linku do Dubaje, obn…