Letos odborníci dokončili plošné měření vystupujících plynů ve vybraných lokalitách o celkové rozloze 4 300 hektarů. Hotová už je také část preventivních protimetanových opatření, přičemž některá se nachází na velmi frekventovaných nebo strategicky důležitých místech.
Projekt nazvaný „Komplexní řešení problematiky metanu ve vazbě na stará důlní díla“ realizovaný v Moravskoslezském kraji je náročným velkým projektem, který je však pro region velmi důležitý, protože metan zde v minulosti způsobil nemalé škody a ohrozil životy lidí. „Projekt vychází z našich znalostí geologické stavby uhlonosného pohoří, průběhu tektonických systémů, lokálních mocností pokryvného útvaru, existence karbonských oken i starých důlních děl a dosavadních zkušeností z realizace bezpečnostních opatření, a to jak v Ostravsko-karvinském revíru, tak i v zahraničí,“ uvedl Tomáš Rychtařík, ředitel státního podniku DIAMO.
Letos dokončený Atmogeochemický průzkum zmapoval hlavní riziková místa výstupu důlních plynů na povrch. Měřicí skupina procházela terénem a prováděla odběr plynů vpichem sondou nebo tzv. zvonovou metodou, v zástavbě podle stanovené plošné sítě 10 x 10 m, na volných plochách 15 x 15 m. Jako hranice, která signalizuje možné nebezpečí, byla stanovana koncentrace 0,5 % metanu v půdním vzduchu. Na základě průzkumu vzniká mapa s odborným odhadem míry rizika výstupu důlních plynů v jednotlivých lokalitách.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva