Státní tiskárna cenin: Kalendář, věnovaný tvůrci československých bankovek

27.12.2020 20:35

V kalendáři Karla Svolinského v jednotlivých měsících představujeme průřez pestré tvorby tohoto všestranného malíře a grafika. Nástěnný kalendář jsme pro Vás připravili v limitovaném nákladu 100 kusů a je možné ho získat pouze prostřednictvím našeho e-shopu STC.

Státní tiskárna cenin: Kalendář, věnovaný tvůrci československých bankovek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Státní tiskárny cenin se nachází v centru Prahy

V trojjazyčném kalendáři (CZ, EN, RU) naleznete Návrh bankovky 25 Kčs (1958), Návrh poštovní známky s motivem lidových obyčejů (1959), Ilustrace k Českému roku – Zima (1960), Ilustrace k Máji K.H. Máchy (1925), Návrhy poštovních známek Modřinka a Ledňáček (1959), Detail návrhu státovky 20 Kčs (1949), Dívka obklopená ptáky (1947), Návrh poštovní známky Vlčí máky (1964), Detail návrhu nerealizované státovky 50 Kčs (1950), Ilustraci Podzim (1947), Návrh poštovní známky Josef Dobrovský (1953), Portrét T. G. Masaryka (1935).

Karel Svolinský (1896-1986), malíř a grafik se zapsal do historie českého výtvarného umění svým neuvěřitelně obsáhlým dílem, které zahrnovalo kromě malby a grafiky rovněž bohatou ilustrační činnost, návrhy na poštovní známky, bankovky, ale i předlohy pro gobelíny nebo loutky. Věnoval se i scénografii a návrhům na divadelní kostýmy. Ve veřejném prostoru se s jeho dílem setkáváme i prostřednictvím olomouckého orloje nebo díky vitrážím v katedrále sv. Víta na Hradčanech. V poválečném období působil jako profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde vychoval řadu významných umělců.

Své znalosti prohluboval v ateliéru prof. Štěpána Zálešáka, v sochařském ateliéru Bohumila Kafky nebo v ateliéru speciální grafiky prof. Františka Kysely. Není asi náhodou, že se Karel Svolinský posléze sám začal věnovat návrhům bankovek. Patrně jeho nejznámější realizovanou bankovkou byla pětadvacetikoruna z r. 1958, která na lícní straně zpodobňovala portrét Jana Žižky. Brilantně provedený portrét husitského vojevůdce ještě umocnila velmi zdařilá rytina Jindřicha Schmidta. Jeho prvním realizovaným platidlem však byla dvacetikoruna již z r. 1949, zpodobňující na lícní straně portrét dívky v lidovém kroji. Svým pojetím a ztvárněním návrh vybočoval z tehdejšího výtvarného trendu a tím značně předběhl svoji dobu. Sběratelsky nejatraktivnější je potom bankovka 100 Kčs, která se v tiskárně bankovek připravovala od r. 1951, vytiskla se, ale do oběhu se díky připravované měnové reformě již nedostala. Podobně tomu bylo i u státovky 50 Kčs z r. 1950, která však nedošla ani do fáze tisku.

V průběhu let obdržel Karel Svolinský za svoji tvorbu mnohá ocenění i řadu státních cen. Mezi jeho významné studenty a pokračovatele, které ovlivnil svojí tvorbou, se řadí i Oldřich Kulhánek, autor současné emise českých bankovek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj hledá architektonickou podobu důlního díla Orty

22:08 Jihočeský kraj hledá architektonickou podobu důlního díla Orty

Mimořádný zážitek z návštěvy ojedinělé přírodní a technické památky chce do budoucna připravit zájem…