Ministerstvo zemědělství (MZe) a Státní veterinární správa (SVS) v uplynulých dnech zveřejnily na svém webu Metodiku kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2018. Jeden ze zásadních koncepčních dokumentů pro státní veterinární dozor každoročně stanovuje rozsah povinných preventivních a diagnostických úkonů, které mají předcházet vzniku a šíření nákaz a nemocí přenosných ze zvířat na člověka. Rozsah opatření a předběžné náklady na jejich realizaci vždy reflektují aktuální nákazovou situaci. Celková předpokládaná potřeba finančních prostředků na diagnostiku a prevenci pro příští rok představuje 171 milionů Kč. Oproti roku 2017 je to o 92,7 mil Kč více. Důvodem tohoto nárůstu je nutnost řešit situaci vyvolanou výskytem afrického moru prasat (AMP) v ČR.
Dokument přináší několik změn proti stávající praxi. Zavádí například novou metodu vyšetření na tuberkulózu v chovech skotu bez tržní produkce mléka. Změna vyšetřování vychází z rozhodnutí Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) o schválení sérologického vyšetření krve jako možného způsobu monitoringu tuberkulózy. Pro vyšetření tak bude možné využít krev odebranou v rámci monitoringu ostatních nákaz. Výhodou tohoto způsobu vyšetření je fakt, že výsledky jsou k dispozici do několika hodin a na rozdíl od standardně využívané metody jednoduché tuberkulinace není nutné manipulovat se zvířaty dvakrát v rozmezí několika dni. Proto je sérologické vyšetření vhodnou volbou u zejména masného skotu, který je převážnou roku na pastvě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva