Svaz marginálních oblastí: Vysoké nájmy za rozorané louky rozdají nové karty

16.09.2013 17:00 | Zprávy

Většině zemědělců končí 31.12.2013 pětileté závazky hospodaření na loukách a pastvinách. Vzhledem k průtahům na straně Evropské unie dojde bohužel k prodloužení závazků o další rok, tj. do 31.12.2014. Následně se však už budou moci zemědělci svobodně rozhodnout, zda budou i nadále hospodařit na travních porostech, anebo své pozemky rozorají, protože se to vyplatí díky dlouhodobému růstu výnosů a cen zemědělských komodit po roce 2005.

Svaz marginálních oblastí: Vysoké nájmy za rozorané louky rozdají nové karty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pole, ilustrační foto

Současná zemědělská politika je ovládána populistickými hesly o výrobě, potravinové soběstačnosti či zaměstnanosti, a proto ještě zesiluje efekty růstu cen komodit. Pokud nedojde v novém finančním období ke změně postoje MZe v otázce rozdělení finančních zdrojů, dočkáme se s největší pravděpodobností toho, že produkční část agropotravinářského komplexu si vylepší stávajících 250 miliard korun tržeb o většinu zemědělských dotací, jakkoli je to v rozporu s veřejným zájmem, ekonomikou i pravidly evropské Společné zemědělské politiky.

Poté, co bude většina třicetimiliardového rozpočtu ministerstva zemědělství utracena na soukromé statky formou příplatků k produkci, přímých plateb bez protiplnění, dotací investic a dalších dárečků, nezbude státu ani na zachování reálné hodnoty úhrad za agroenvironmentální funkce včetně ochrany proti erozi, regulace znečišťování vod pesticidy a dusičnany, retence vody v krajině, biodiverzity, rekreační, zdravotních a dalších funkcí.

Ekonomika travních porostů a živočišné výroby s ní propojené bude nadále prohrávat s lukrativní ornou půdou, na níž je pěstována řepka, obilí či kukuřice do bioplynových stanic. Nelze proto spravedlivě požadovat po farmářích, kteří doposud hospodaří na travních porostech, aby i nadále zůstávali u tohoto způsobu hospodaření a pečovali tak na své náklady o veřejné statky a externality.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Hledá se stavebník, který v Rakovníku vybuduje nová nástupiště

11:27 Správa železnic: Hledá se stavebník, který v Rakovníku vybuduje nová nástupiště

Správa železnic hledá zhotovitele celkové rekonstrukce nádraží v Rakovníku. Stavební práce ve frekve…