Polskem zmítá další potravinový skandál. Tamní farmáři krmí dlouhodobě jateční dobytek masokostní moučkou z uhynulé zvěře. Deset roků přísně zakázanému krmivu je přitom přisuzována hlavní role při nákaze takzvanou nemocí šílených krav BSE. Nebezpečná nemoc, která postihuje mozek, si už vyžádala přes dvě stě obětí na životech. Ukazuje se, že přestože řada firem deklaruje platné certifikáty bezpečnosti potravin, nefunguje v mnoha případech jejich prosazování v praxi a důsledná kontrola. Míní to zástupci United Registrar of Systems Czech (URS Czech), nadnárodní společnosti, zabývající se certifikací mezinárodních podnikových standardů, se zastoupením v Česku. Nově by podobným případům na českém trhu mělo zabránit důsledné plnění certifikace standardu bezpečnosti krmiv pro zvířata s názvem GMP+, která nabírá na významu a je stále více vyžadována při nakládání s krmivem.
Kauzy nebezpečných a falšovaných potravin stejně jako krmných směsí z posledních let ukazují, že je potřeba zpřesnit a zpřísnit pravidla a zlepšit systém kontrol bezpečnosti potravin, ale i krmiv. Státní potravinové inspekce mezinárodně příliš nespolupracují. Podle zástupců URS Czech musí prosazování certifikátů probíhat přísněji.
Takzvaná nemoc šílených krav, odborně bovinní spongiformní encefalopatie (BSE) v případě přenosu na člověka vyvolává Creutzfeldt-Jakobovu nemoc, vzácné, ale vždy smrtelné, neurodegenerativní onemocnění mozku.
Podobné aféry přitom budí polemiku ohledně kvality polských potravin, které jsou hojně vyváženy do sousedních zemí, Česka nevyjímaje. „Morální odpovědností výrobce, který uvažuje o dlouhodobém působení na trhu, by měla být dobrovolná kontrola jeho výrobku, kterou zajišťují právě certifikace jejich oboru činnosti a dílčích aktivit spojených s produkcí jejich produktů nezávislou organizací,“ říká bez obalu Petr Maličovský, generální ředitel URS Czech s tím, že tou organizací je nezávislý certifikační orgán, který sice neodhalí cíleně podvodné jednání výrobce, ale jeho kontroly mohou být zaměřeny na výrobní postupy, které zajistí kvalitu výrobku.
„Současná legislativa může být sebelepší, ale pokud nebude právo vymáháno a viníci příkladně trestáni, je legislativa sama o sobě k ničemu,“ podotkl Petr Maličovský..

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva