URS Czech: Strach z polských potravin je neoprávněný

18.03.2014 21:29 | Zprávy

Stín na potraviny z Polska vrhají čeští manažeři, kteří se snaží nakoupit co nejlevněji bez potřebných kontrol kvality.

URS Czech: Strach z polských potravin je neoprávněný
Foto: URS Czech
Popisek: Kráva, ta je v tom nevinně.

Obavy z potravin vyrobených v Polsku jsou značně zkreslené. Za tím si stojí i akreditační orgán United Registrar of Systems Czech (URS Czech), nadnárodní společnost, která se zabývá certifikací mezinárodních podnikových standardů se zastoupením v Česku. Potvrdil to i zástupce polské pobočky Bartosz Ratowski. Obavy lidí ohledně polských potravin nejsou vůbec na místě, a proto i možné vytlačení z českého trhu spíše spotřebitele poškodí. Problém je v nákupu za co nejnižší ceny a nedůsledná kontrola od českých odběratelů z řad řetězců. „Český manažer má za úkol nakoupit co nejlevněji, kvalitu neověřuje, i když by měl. Když někde nakupuji, nechám si od dodavatele vyžádat standardy kvality, to se bohužel neděje,“ říká Petr Maličovský.

„Rozhodně polské výrobce a obchodníky nevnímáme tak negativně, jak jsou prezentováni v českých médiích. Podle našich zkušeností si tamní firmy uvědomují přínosy podobných opatření. U nás to funguje tak, že přijde nějaká povinnost, my ji rychle splníme, hlavně ať to stojí co nejméně,“ míní Petr Maličovský, generální ředitel URS Czech s tím, že polští výrobci potravin zavádějí často vyšší standardy než české firmy. Souhlasí s ním i ředitel tamní pobočky URS, Bartosz Ratowski.

Polsko exportuje až 16 procent potravin do ČR

„Polsko exportuje do ČR množství potravinových výrobků, je to zhruba 16% veškerých sem dovážených potravin. U takového objemu dovozu je také možnost, že se někde objeví problémy. Ovšem nedá se opomenout fakt, že hodnota potravin dovážených z Polska do ČR činí zhruba 1 miliardu eur  – přičemž problémy se týkaly potravin v objemu asi 0,5 mil eur,“ říká Bartosz Ratowski z URS Poland.

Polští výrobci vyrábějí pro Česko pod cenou

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co přesně byste nyní udělal jinak?

V čem jste podle vás byli málo odvážní? A nemyslíte, že řadu voličů mohl odradit i ten váš boj s dezinformacemi, za který jste schovávali podle mě spíše jen snahu umlčet jiný názor? Nebo jinak, co jste udělali pro svobodu slova, a proto, aby se lidé nebáli říkat své názory nahlas, což se děje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pražské služby: Popeláři jsou připraveni na vánoční a novoroční svoz odpadu

22:33 Pražské služby: Popeláři jsou připraveni na vánoční a novoroční svoz odpadu

Konsorcium Pražské odpady 2016–2025, které tvoří Pražské služby spolu s dalšími společnostmi, zajist…