ÚZSVM informuje obce a kraje o možnostech získání nepotřebného státního majetku

14.05.2019 11:15

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) ve spolupráci s Ministerstvem financí vytvořil informační materiál, který jednoduchou a přehlednou formou seznamuje zástupce obcí a krajů s problematikou hospodaření a nakládání s nepotřebným majetkem státu a popisuje způsoby, jakými je možné tento majetek od ÚZSVM získat.

ÚZSVM informuje obce a kraje o možnostech získání nepotřebného státního majetku
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)
reklama

„Podpora obcí a krajů je jednou z priorit naší vlády. Proto velmi vítám aktivity ÚZSVM spojené s informovaností o převodech nepotřebného státního majetku na obce a kraje, které mají dlouhodobě pozitivní dopad na jejich rozvoj,“ prohlásila ministryně financí Alena Schillerová.

„ÚZSVM se snaží maximálně vyhovět žádostem obcí a krajů o státní nemovitosti, musí však přitom dodržovat podmínky stanovené zákonem, metodikou a stanovisky Ministerstva financí. Bohužel se často setkáváme s nepochopením zákonných možností při převodech nepotřebného státního majetku, zejména po každých obecních volbách u nových starostů a zastupitelů. Jsem proto velmi ráda, že se nám ve spolupráci s kolegy z Ministerstva financí podařilo vytvořit přehledný materiál, v němž zástupci obcí a krajů naleznou informace o tom, jak postupovat v případě zájmu o nepotřebnou státní nemovitost,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Zákon o majetku státu při hospodařením s nepotřebným státním majetkem preferuje vypsání transparentního výběrového řízení nebo veřejné dražby. Jiné způsoby naložení jsou možné výjimečně při splnění a doložení určitých podmínek, jako je například veřejný zájem či hospodárnost. To se řídí kromě zákona a vyhlášky také metodickým pokynem Ministerstva financí z roku 2018, se kterým byli seznámeni i zástupci obcí a krajů a ve kterém je mimo jiné uvedeno, že bezúplatný převod je možný, pokud obec v žádosti doloží i proveditelnost veřejného zájmu z hlediska věcného, finančního a časového. Zároveň se vždy posuzuje mimo jiné i to, zda se nedá k deklarovanému veřejně prospěšnému účelu využít i jiná nemovitost ve vlastnictví obce.  „V roce 2018 získaly obce bezúplatně celkem 1 995 nemovitostí, krajům pak připadlo 730 nemovitostí. Nejčastěji se jedná o pozemky pod místními komunikacemi,“ dodala generální ředitelka ÚZSVM.

Nepotřebný státní majetek mohou obce a kraje získat od ÚZSVM také na základě přímého prodeje. Pokud se jedná například o pozemek, na němž stojí stavba ve vlastnictví obce, je jí tato nemovitost zpravidla nabídnuta přednostně. Další možností je účast ve výběrovém řízení s aukcí či výběrovém řízení elektronickou formou, přičemž schválení účasti je podle zákona neveřejné, tudíž nejsou obce a kraje znevýhodněny oproti ostatním subjektům. Možnosti převodů nepotřebného majetku jsou podrobněji popsány ve zveřejněném informačním materiálu ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČTÚ: Srovnávací nástroj cen a kvality služeb elektronických komunikací doplněn o pevné služby

11:32 ČTÚ: Srovnávací nástroj cen a kvality služeb elektronických komunikací doplněn o pevné služby

ČTÚ dne 03. 05. 2021 doplnil srovnávací nástroj cen a kvality služeb elektronických komunikací o mož…