ÚZSVM převzal kostel sv. Martina v Polné na Šumavě

19. 10. 2018 17:33

Pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Českých Budějovicích převzalo od Ministerstva obrany kostel sv. Martina v obci Polná na Šumavě.

ÚZSVM převzal kostel sv. Martina v Polné na Šumavě
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)

Kostel byl do až do konce roku 2015 součástí Vojenského újezdu Boletice. Jedná se o cennou kulturní památku zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek. Počátky kostela spadají do 13. století, cenná je zde především jednoduchá malba ze 14. století, sakristie s hvězdicovitou klenbou a gotickými dveřmi a presbytář s křížovou klenbou.

V roce 1946 byli z obce Polná odsunuti němečtí obyvatelé a kostel v souvislosti se vznikem Vojenského újezdu Boletice převzala armáda. V průběhu dalších let byl kostel značně devastován. Po roce 1991 byl kostel opraven a vybaven díky darům německých občanů - bývalých obyvatel obce Polné. Organizátor rekonstrukce kostela byl vyznamenán v roce 2005 německým prezidentem za přínos pro porozumění a usmíření mezi německým a českým národem.

Roku 1994 byl kostel v Polné znovu vysvěcen a plně slouží svému duchovnímu účelu. Poté, co došlo k zúžení vojenského prostoru a ke vzniku samostatné obce Polná na Šumavě, byl kostel v souladu se zákonem o majetku státu předán Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.  V budoucnu je plánován bezúplatný převod církvi. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

BESIP: Počet usmrcených na silnicích narostl v osmi krajích, přibylo vážných nehod zapříčiněných nepřiměřenou rychlostí

22:16 BESIP: Počet usmrcených na silnicích narostl v osmi krajích, přibylo vážných nehod zapříčiněných nepřiměřenou rychlostí

Rok 2018 přinesl z hlediska počtu usmrcených a těžce zraněných osob při dopravních nehodách nepřízni…