Umění na CIIRC ČVUT podpořilo Ukrajinu

20.04.2022 14:21 | Tisková zpráva

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze uspořádal 19. dubna setkání dvou světů umění – hudby a malířství – s cílem podpořit Ukrajinu. Konal se koncert Akademického orchestru ČVUT, v jehož rámci vystoupily také harfenistky z Ukrajiny, a výtvarnice Martina Konvičková představila svůj obraz Mír ve žluté a modré, který byl namalován jako reakce na současné dění na Ukrajině.

Umění na CIIRC ČVUT podpořilo Ukrajinu
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT se kromě své výzkumné činnosti snaží propojovat vědu s uměním nebo společenskými obory, proto v rámci prostor institutu probíhají koncerty či aktuálně divadlo pro děti, ve veřejně přístupném atriu budovy se pak pořádají výstavy.

„Velmi mě těší, že náš institut bude zdobit výtvarně velmi působivý obraz Martiny Konvičkové. Slavnostní večer s koncertem by byl sám o sobě dost, silné vyznění akce posiluje její lidský rozměr: chceme dát jasně najevo, že podporujeme Ukrajinu a přejeme si, aby se lidé, kteří museli ze země odejít, u nás cítili vítáni,“ řekl ředitel institutu Dr. Ondřej Velek. „Proto u nás dostanou prostor vědci z Ukrajiny, proto u nás vystupují ukrajinské harfenistky,“ dodal.

Akademický orchestr pod vedením dirigenta Jana Šrámka připravil rozmanitý program sestavený ze skladeb Wolfganga Amadea Mozarta, Cecile Chaminade a Gustava Holsta. Sólově vystoupily harfenistky Anastasia Subina a Lilia Konstantinova.

„Akademický orchestr ČVUT dává příležitost k hudebnímu uplatnění studentům nejen z ČVUT, ale i ostatních vysokých škol a univerzit. Když jsem zjistil, že jsou v Praze harfenistky ukrajinského původu, neváhal jsem a nabídl jim možnost s atraktivním nástrojem vystoupit,“ řekl dirigent Jan Šrámek. „A jsem moc rád, že paralelní úvahy o propojení koncertu s podporou Ukrajině probíhaly i na straně CIIRC.“

Anketa

Zaslouží si ředitel BIS Michal Koudelka státní vyznamenání?

2%
95%
hlasovalo: 42652 lidí

Obraz Mír ve žlité a modré

200 x 200 cm, akryl na plátně
Martina Konvičková

Rozměrné plátno Mír ve žluté a modré Martiny Konvičkové bude dlouhodobě zdobit vstup do budovy CIIRC a svými pozitivními vibracemi vítat návštěvníky. „Kombinace žluté a modré se nám v těchto dnech vryla hluboce pod kůži. Pro mne vždy znamenaly slunce a vodu. Zdroje a nezbytné podmínky pro život. Když se dotknou, dají vzniknout zelené. Barvě srdeční čakry. Výhonek, nový život. Tělo každého listu deštných pralesů. Nadechněte se zhluboka,“ představila svou inspiraci Martina Konvičková. „Mohu zde stát a říci, dotýká se mne to, a co si z celého srdce přeji, je mír.“

Hosté slavnostního večera byli organizátory vyzváni, aby dobrovolným vstupným přispěli na některou z charitativních organizací pomáhajících Ukrajině.

Martina Konvičková vystudovala na Univerzitě Karlově Právnickou fakultu, s pozdějším zaměřením na problematiku domácího násilí. Umělecká škola a ateliéry ji k tomu provázejí od studijních let. Je původem z Františkových Lázní, v současnosti žije v Roztokách u Prahy. Inspirována vzácným přátelstvím malíře z džungle Otty Plachta, mentorována sochařem Jaromírem Gargulákem a motivována spoluprací s Tonem Stanem, V. Kulou nebo Jiřím Šubrtem, se stala sebevědomou expresivní malířkou. Současná tvorba je tak působivě přijímána a instalována v Čechách, Německu, Holandsku, Chorvatsku a Španělsku. Její osobitý styl je nepřehlédnutelný. Více informací je k dispozici ZDE.

Akademický orchestr ČVUT je jedinečným hudebním tělesem v České republice, který dává příležitost k hudebnímu uplatnění studentům nejen z ČVUT, ale i ostatních vysokých škol a univerzit. Šéfdirigentem je profesionální dirigent Jan Šrámek, který čerpá ze své dlouholeté umělecké praxe v profesionálních hudebních tělesech, ale i z praxe režisérské a dramaturgické. Orchestr koncertuje především na pražských podiích, ale i v dalších místech České republiky. Orchestru se dostává pozvání i k vystoupením mimo akademickou obec ČVUT. Například v Senátu České republiky a ve Španělském sále Pražského Hradu. Velký úspěch orchestr slavil na koncertech v anglické Cambridgii. Jedním z největších úspěchů byl koncert s názvem „Živá paměť“ ve vyprodané Smetanově síni Obecního domu. Mezi další úspěchy patří premiérování skladeb J. Vogela, koncert pro Karlovu univerzitu, či koncerty se sólisty jako je Pavel Šporcl, Ivo Kahánek nebo Lubomír Brabec. Více informací ZDE.

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky je moderní vědecko-výzkumný ústav Českého vysokého učení technického v Praze (CIIRC ČVUT), který spojuje excelentní výzkumné týmy, mladé talenty a unikátní know-how s cílem posouvat technologické hranice a navázat na to nejlepší z tradic českého technického vzdělávání. Těžiště výzkumné práce CIIRC ČVUT se zaměřuje na čtyři základní pilíře: průmysl, energetiku, chytrá města a zdravou společnost, a to jak v základním, tak aplikovaném výzkumu. CIIRC ČVUT byl založen v roce 2013, přičemž plný provoz zahájil v polovině roku 2017 v nově postavené budově. V současné době čítá více než 300 zaměstnanců v osmi výzkumných odděleních, která jsou doplněna tzv. Centry včetně Testbedu pro Průmysl 4.0. Oblast odborného zájmu CIIRC ČVUT je široká: zahrnuje umělou inteligenci, robotiku, automatické řízení a optimalizaci, počítačovou grafiku, počítačové vidění a strojové učení, automatické rozhodování, návrh softwarových systémů a výpočetních prostředků, návrh rozhodovacích a diagnostických systémů a jejich aplikace v medicíně, bioinformatiku, biomedicínu či asistenční technologie. ČVUT CIIRC vytváří jedinečný ekosystém akademicko-průmyslové spolupráce, ve kterém využívá diverzifikované formy financování projektů z národních, evropských a soukromých zdrojů. Více informací ZDE.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 17 800 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků takzvaného škálování všech výzkumných organizací dle Metodiky 2017+, které schválila na konci března 2021 Rada pro výzkum, vývoj a inovace, bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1673 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 403. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural" je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201. – 250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 254. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems" je na 201. – 250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 301. až 350. místě, v oblasti „Mathematics“ na 351. až 400. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 221. místě. Více najdete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

22:08 AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR …