Unie advokátů je z případu advokátky JUDr. Jany Hejlové zděšena

17. 8. 2019 13:09

Stanovisko Unie advokátů, z.s. k případu advokátky JUDr. Jany Hejlové

Unie advokátů je z případu advokátky JUDr. Jany Hejlové zděšena
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Unie advokátů, z.s. je znepokojena medializovaným případem advokátky JUDr. Jany Hejlové. Podle článku, uveřejněného dne 6. 8. 2019 na serveru Seznam zprávy jmenovaná advokátka nechodila k soudu, nepředkládala soudu listinné důkazy, dodané jí klientem a nakonec, aby zakryla svá pochybení, zfalšovala rozsudek tak, aby její nepřítomnost u soudu nebyla dohledatelná. (ZDE) Škoda, kterou advokátka způsobila, se dle médií blíží třem milionům korun.

Unie advokátů, z.s., je z uvedeného případu vskutku zděšena, a to hned z dvojího důvodu. Prvním důvodem je, že se advokát mohl vůbec dopustit takového jednání, jaké je popsáno v médiích. Ovšem stejně tak za neuvěřitelný považuje Unie advokátů fakt, že dotyčná advokátka bez jakéhokoliv postihu ze strany České advokátní komory dále vykonává advokátní činnost. Unie advokátů nahlédla do seznamu advokátů vedeného Českou advokátní komorou a ke dni 14. 8. 2019 je stav této advokátky „aktivní“.

Již v minulosti se některá média opakovaně pozastavovala nad tím, že Česká advokátní komora zacházela s různými advokáty velmi různě. Některé advokáty za diskutabilní prohřešky významně penalizovala, jiné, i pravomocně odsouzené, nechala advokacii i nadále vykonávat. Unie advokátů, z.s., je toho názoru, že takováto nekonzistentnost kárných rozhodnutí významně škodí důvěryhodnosti České advokátní komory a jejích kárných orgánů. Unie advokátů, z.s., je toho názoru, že prvním krokem k nápravě by bylo, kdyby byla veřejně dostupná všechna kárná rozhodnutí (byť v anonymizované formě). Podle statistiky Kárné komise České advokátní komory bylo v létech 2000 – 2010 podáno 1.666 kárných žalob, v letech 2010 – 2018 celkem 1091 kárných žalob. (ZDE) Unie advokátů, z.s. se domnívá, že pouhé judikáty ve formě vět (ZDE) nejsou dostatečnou zárukou, že nemůže docházet ke zneužívání kárných řízení na straně jedné a k účelovému nepostihování určitého jednání advokátů na straně druhé.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Asociace krajů ČR: O záložních lůžkách pro pacienty s COVID-19 a pro osoby bez domova jednali hejtmani se zástupci ministerstva vnitra

8:40 Asociace krajů ČR: O záložních lůžkách pro pacienty s COVID-19 a pro osoby bez domova jednali hejtmani se zástupci ministerstva vnitra

Zajištění záložních lůžek pro pacienty, kteří už nepotřebují hospitalizaci v nemocnicích, ale stále …