Hlavním tématem přednášek a společné diskuze jsou události pražského jara 1968 a také další krize v zemích sovětského bloku (1953, 1956, 1980) v kontextu mezinárodním i domácím. Badatelé se v příspěvcích věnují také velkým sociálním hnutím roku 1968 na západě i východě anebo mezinárodním souvislostem sovětských intervencí ve „spojeneckých zemích“. Zkoumají také relevanci a eventuální druhý život konceptů a představ roku 1968 a dalších krizových let pro skutečnou transformaci po roce 1989.
„Konference za účasti renomovaných badatelů z jedenácti zemí je dobrým příspěvkem k přiblížení významu pražského jara 1968 nejen pro Čechy a Slováky, ale i v širším mezinárodním kontextu jako příklad krizí v sovětském bloku. Šedesátá léta v Československu vyvrcholila v roce 1968 velkou občanskou aktivitou a podporou demokratizačního procesu. Padesát let je již dostatečný historický odstup pro objektivní zkoumání tohoto reformního procesu včetně jeho násilného potlačení okupací Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy,“ uvedl vedoucí Úřadu vlády ČR Radek Augustin.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva