Výkon laseru dnes dosahuje 500 W a bude dále zvýšen na několik kilowattů. Toto unikátní zařízení přináší nové možnosti v základním i aplikovaném výzkumu v oblasti fotochemie používající infračervené záření, umožňuje totiž ovlivňovat průběh chemických reakcí. Díky tomu mohou vznikat nové materiály nebo velmi čisté látky.
První část zařízení byla spuštěna v roce 2003 (rozsah od 270 do 90 mikrometrů) a o šest let později následovala druhá část (rozsah od 80 do 37 mikronů). Až nyní, díky třetí části, se zařízení stalo nejvýkonnějším svého druhu na světě. Laser byl poprvé vyzkoušen v červenci 2015, kdy vygeneroval svazek o vlnové délce 9,6 mikronů. Vlnová délka záření se může pohybovat v rozmezí od 5 do 30 mikronů.
Po otestování laseru a změření jeho parametrů jej vědci začali připravovat na reálné experimenty. Nejzajímavější na tom je to, že systém byl postaven jen z vlastních prostředků ústavu – za 10 let do něj investoval 500 milionů rublů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva