V Rusku začalo spouštění dalšího bloku generace III+

11.12.2017 14:24

Dne 8. prosince 2017 začalo fyzikální spouštění 1. bloku jaderné elektrárny Leningradská II. Pracovníci zavezli první kazetu s jaderným palivem do reaktoru VVER-1200, který se stane druhým blokem generace III+ provozovaným ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom.

V Rusku začalo spouštění dalšího bloku generace III+
Foto: Rosatom
Popisek: Jaderná elektrárna Leningradská II

Rosatomu se tak podařilo během jednoho týdne zahájit fyzikální spouštění dvou bloků. Dne 6. prosince totiž stejné operace proběhly také ve 4. bloku Rostovské jaderné elektrárny s reaktorem VVER-1000. Vůbec poprvé v historii současného Ruska začalo spouštění hned dvou bloků v jediném týdnu.

Fyzikální spouštění je jednou z klíčových etap uvádění nového bloku do provozu. Během něj provádí pracovníci elektrárny velké množství dílčích i komplexních zkoušek, které potvrdí, že blok bude pracovat spolehlivě a bezpečně.

Podle Andreje Petrova, generálního ředitele Koncernu Rosenergoatom (elektroenergetická divize Rosatomu a provozovatel všech ruských jaderných elektráren), zahájení fyzikálního spouštění znamená, že jsou dokončeny všechny stavební práce. „Během 30 dní připravíme reaktor na dosažení minimálního kontrolovaného výkonu. Jednotlivé zkoušky a přípravné práce budou probíhat postupně v několika etapách. Dalším krokem bude energetické spouštění, které začne v příštím roce,“ řekl Petrov.

Do konce prosince 2017 bude do reaktoru zavezeno všech 163 palivových kazet a počátkem roku 2018 by měl blok dodat svou první elektřinu do sítě. Komerční provoz má podle plánu začít v roce 2018 a přidá se tak k prvnímu provozovanému bloku generace III+ na světě, kterým je 1. blok jaderné elektrárny Novovoroněžská II.

Do projektu výstavby elektrárny Leningradská II byly dodavatelsky zapojeny i české firmy, podobně jako i do dalších projektů Rosatomu. Společnosti Arako, Armatury Group, Modřany Power, Mostro a MPower Engineering dodaly armatury, Sigma Group čerpací techniku, Kabelovna Kabex kabely a ZPA Pečky servopohony. Jenom armaturka Arako dodala v roce 2012 speciální armatury pro jadernou energetiku v hodnotě zhruba 300 milionů korun.

„Jaderná elektrárna Leningradská II je nejvýznamnější ze sedmi lokalit Rosatomu, kde používáme tzv. projektové řízení. Vedení Rosenergoatomu, Leningradské elektrárny, stavebních společnostní, projektantských kanceláří a dodavatelských společností pracovali nonstop v jedné projektové kanceláři. Podařilo se nám potvrdit efektivitu nástrojů řízení, které používáme, a díky nim jsme dodržujeme termíny a rozpočet. Naše nové zkušenosti teď budou přeneseny i do jiných projektů Rosatomu,“ doplnil Petrov. Leningradská jaderná elektrárna leží asi 40 kilometrů západně od Petrohradu a zajišťuje zhruba 50 % elektřiny vyráběné v Leningradské oblasti. Na rok 2018 je naplánováno ukončení provozu 1. bloku elektrárny Leningradská I, který má reaktor RBMK-1000. Pro tento region je tedy zcela zásadní sladit vyřazování stávajících bloků z provozu a spouštění nových.

Dlouhodobým cílem je nahradit všechny čtyři bloky typu RBMK-1000 inovativními bloky VVER-1200, které používají nejmodernější technická řešení a které splňují všechny pofukušimské bezpečnostní požadavky. Ve srovnání s předchozí generací, reaktory VVER-1000, vzrostl výkon bloku o 20 %, množství personálu kleslo o 30 až 40 % a projektová doba provozu narostla na dvojnásobek (60 let s možností prodloužení minimálně o 20 let).

Leningradská JE-II je referenčním projektem pro zahraniční projekty Rosatomu, zejména pro evropské bloky jako například Hanhikivi ve Finsku a Paks v Maďarsku.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.
Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. Na domácí půdě Rosatom staví 8 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.
Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2016 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČSÚ: Většina podnikatelů si sama určuje pracovní dobu

12:08 ČSÚ: Většina podnikatelů si sama určuje pracovní dobu

Se svou prací je spokojena většina podnikatelů. 74 % z nich se samostatně rozhoduje o pracovní době.