VUT Brno představila letoun na elektropohon

02.10.2014 10:09

VUT v Brně prezentuje na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně nový experimentální letoun na elektrický pohon. Letoun poprvé vzlétnul 20.8.2014 a dosáhnul čistého letového času 27 minut.

VUT Brno představila letoun na elektropohon
Foto: www.bvv.cz/msv/
Popisek: Strojírenský veletrh v Brně

Letoun vznikl jako výsledek výzkumné spolupráce VUT v Brně (Leteckého ústavu a Ústavu výkonové elektrotechniky a elektroniky) a společnosti JIHLAVAN airplanes, s.r.o. (výrobce malých sportovních letadel). Slouží k ověření možností elektrického pohonu v letectví. Vývojové práce na experimentálním letounu začaly v roce 2009.

Partneři již v té době disponovali zkušenostmi z mezinárodního projektu zaměřeného na vývoj elektrického pohonu s využitím vodíkových palivových článků. Využití akumulátorů jako hlavního zdroje energie se však postupem času začalo jevit jako perspektivnější. Jako základ pro drak letounu VUT 051 RAY posloužil existující konstrukční návrh letounu VUT 001 Marabu. Tím byla zajištěna redukce vývojových nákladů i čas potřebný k vývoji experimentálního letounu.

Proti konkurenčním experimentálním letadlům na elektrický pohon disponuje výrazně vyšší zásobou energie, která umožňuje uskutečňovat lety delší než 1 hodinu, což pohonnou soustavu výrazně přibližuje komerčnímu využití. Zároveň byl letoun navržen podle přísnějších požadavků leteckých předpisů (pro vyšší kategorie letounů), pod dohledem Úřadu pro civilní letectví. V konstrukci byla aplikována celá řada opatření zvyšujících spolehlivost nové pohonné soustavy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celní správa: Celníci zajistili cisternu s lehkým topným olejem

22:22 Celní správa: Celníci zajistili cisternu s lehkým topným olejem

Ústečtí celníci zajistili cisternu s bezmála třiceti tisíci litry minerálního oleje. Daňový únik byl…