Vedení Moravskoslezského kraje plánuje přímé letecké spojení do hlavních měst Finska a Nizozemska

20.12.2015 9:50

Moravskoslezský kraj potřebuje pravidelné přímé letecké spojení do Helsinek a Amsterdamu.

Vedení Moravskoslezského kraje plánuje přímé letecké spojení do hlavních měst Finska a Nizozemska
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj

Krajští zastupitelé na svém jednání 17. prosince 2015 učinili první potřebné kroky a rozhodnutí k tomu, aby příští rok mohly z mošnovského Letiště Leoše Janáčka Ostrava začít létat pravidelné linky do Helsinek a Amsterdamu.

„Potřebujeme letecké spojení do těchto regionů. Jejich hospodářství je orientováno přesně na ta odvětví, která jsou stěžejní pro další ekonomický rozvoj Moravskoslezského kraje. Jde především o IT technologie a služby, logistiku a lehké strojírenství. Amsterdam je navíc mimořádně významným mezinárodním dopravním uzlem, prostřednictvím kterého by došlo k výraznému zlepšení dopravní dostupnosti regionu,“ uvedl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Míní, že pro rozvoj Moravskoslezského kraje je klíčová přítomnost zahraničních investorů. „Mezi nimi je mnoho těch, kteří sídlí ve Finsku a Nizozemsku a v Moravskoslezském kraji mají své dceřiné společnosti.  A samozřejmě potřebují k rozvoji svého podnikání dobré letecké spojení nejen se svou „matkou“, ale i s dalšími evropskými a světovými metropolemi,“ dodal hejtman Miroslav Novák. Upozornil na to, že i cestující, kteří často využívají služby mošnovského letiště, vyjadřují v dotazníkovém šetření potřebu leteckého spojení do Amsterdamu a Helsinek.

„Vedení společnosti Letiště Ostrava je však ve svých snahách přilákat na do Mošnova provozovatele nových linek dlouhodobě neúspěšné. Z velkého množství oslovených leteckých dopravců nemá žádný z nich zájem provozovat letecké spojení z Letiště Leoše Janáčka Ostrava bez záruky kompenzace ztrát. Vzhledem k nemožnosti zajistit linky Ostrava – Helsinky a Ostrava – Amsterdam běžným komerčním způsobem považujeme za nezbytné zajistit tyto linky formou závazku veřejné služby,“ vysvětlil hejtman Miroslav Novák.

Zastupitelé proto na své dnešní schůzi schválili odůvodnění potřeby uložení závazku veřejné služby na leteckých linkách Ostrava – Helsinky a Ostrava – Amsterdam a jejich kompenzace. „Zastupitelé rozhodli zajistit financování závazku veřejné služby v pravidelné letecké dopravě pro provozní období let 2016 až 2017 v maximální výši 188 milionů korun, a to z přebytku hospodaření kraje za rok 2015 a zůstatku rozpočtové rezervy,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu Daniel Havlík.

Na řešení této problematiky bude vedení kraje spolupracovat s renomovanou advokátní kanceláří  Císař, Češka, Smutný, která bude mimo jiné administrovat samotnou veřejnou zakázku na výběr leteckého dopravce.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Infocentrum JE Dukovany zve na speciální zábavně naučný dětský program „Po stopách elektřiny“

19:19 ČEZ: Infocentrum JE Dukovany zve na speciální zábavně naučný dětský program „Po stopách elektřiny“

Energetici na sobotu 4. května připravili pro malé návštěvníky speciální program zaměřený na výrobu …