Vedení policie navštívilo policisty v Makedonii

09.12.2017 14:19

Vedení Policejního prezidia ČR společně s delegací ministerstva vnitra navštívilo policisty, kteří zajišťují bezpečnost na řecko-makedonské státní hranici.

Vedení policie navštívilo policisty v Makedonii
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Delegace policejního prezidia a ministerstva vnitra v čele s prvním náměstkem policejního prezidenta brig. gen. Martinem Vondráškem a prvním náměstkem ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost Jiřím Nováčkem ze čtvrtka na pátek navštívila Makedonii, kde se setkala se svými makedonskými protějšky a také čtyřicítkou českých policistů.

Obě delegace se ve čtvrtek setkaly s ministrem vnitra Makedonie Oliverem Spasovskim a jeho spolupracovníky. Z makedonské strany zaznělo poděkování za to, že Česká republika již několik let naplňuje dohodu o policejní spolupráci a aktivně tak pomáhá v boji proti trestné činnosti i nelegální migraci. Zmínili také, že čeští policisté jsou v jejich zemi díky aktivnímu a profesionálnímu přístupu velmi váženými partnery. Z české strany pak zazněl požadavek na zefektivnění spolupráce s tím, aby do společných hlídek bylo nasazeno více makedonských policistů, než tomu bylo v uplynulém roce. Makedonská strana tento problém zaznamenala a již učinila první kroky ke zlepšení situace. Závěrem česká strana potvrdila svůj závazek vysílat do Makedonie nepřetržitě kontingenty policistů, a to nejméně do října roku 2018.

V pátek pak obě delegace společně s velitelem českého kontingentu v Makedonii plk. Miroslavem Tóthem vyrazily k hraničnímu přechodu „Bogorodica“ a následně i do přijímacího centra „Vinojung“ v Gevgeliji, kde byly v praxi prezentovány činnosti policistů. Posléze se delegace setkaly se čtyřicítkou českých policistů, kteří v Makedonii působí už od 31. října. Generál Vondrášek se se všemi policisty osobně pozdravil, poděkoval jim za jejich práci a následně jménem celého vedení policejního prezidia předal drobné pozornosti, jako například pivo a obyčejný český chléb, o který si policisté výslovně požádali.

„Účelem této cesty bylo společně s makedonskou stranou zhodnotit dosavadní spolupráci a na základě získaných zkušeností jí zefektivnit. Zároveň jsme se chtěli osobně přesvědčit, v jakých podmínkách čeští policisté pracují, kde tráví svůj volný čas a co by případně mohlo jejich službu zkvalitnit“, řekl první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Policisté pak české delegaci předali informace, které získali během dosavadní služby a padlo i několik dotazů, které se týkaly zejména jejich technického vybavení. Policisté v závěru prostřednictvím svého velitele vyjádřili upřímné poděkování za návštěvu a také za přivezené pozornosti, které jim alespoň trochu zpříjemní poslední dny pobytu v Makedonii.

„Může se zdát, že sedm týdnů je relativně krátká doba. Podmínky tady jsou ale náročné, a proto bych chtěl poděkovat všem kolegům nejen z našeho 14. kontingentu za jejich nasazení, ale vůbec všem policistům, kteří se této mise v minulosti zúčastnili a nastavili tady pro nás zázemí. Naprostá většina z nás si z Makedonie odváží nejen nové zkušenosti, ale i nová přátelství“, řekl velitel kontingentu plk. Tóth.

Tento 14. kontingent přivítáme na Policejní akademii v Praze 19. prosince, kdy se vystřídá s další čtyřicítkou policistů.

„Všichni tito policisté na sedm týdnů opustí své domovy, rodinu, přátele a komfort, aby na hranicích zabraňovali nelegální migraci do střední a západní Evropy. My jsme si této oběti plně vědomi, a proto se snažíme vytvořit našim policistům co možná nejlepší podmínky“, dodal na závěr generál Vondrášek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic: V Benešově je prodlužován podchod pod nádražím

14:01 Správa železnic: V Benešově je prodlužován podchod pod nádražím

Lepší podmínky pro přístup na nástupiště a spojení železničního a autobusového nádraží se západní č…