Veřejný ochránce práv: Nedobrovolní pacienti mají právo na setkání se zástupci, důvěrníky či podpůrci

16.12.2020 10:57 | Zprávy

Lidé hospitalizovaní bez svého souhlasu se i v době krizového opatření vlády mohou osobně stýkat se svým zástupcem, důvěrníkem nebo podpůrcem, pokud přitom budou splněna nezbytná hygienická opatření, aby se předešlo šíření epidemie.

Veřejný ochránce práv: Nedobrovolní pacienti mají právo na setkání se zástupci, důvěrníky či podpůrci
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Ministerstvo zdravotnictví na základě upozornění zástupkyně ombudsmana přislíbilo sjednotit přístup poskytovatelů zdravotních služeb tak, aby nedocházelo k omezování práv nedobrovolných pacientů v rozporu s vládními opatřeními.

„Nedobrovolní pacienti se v psychiatrické nemocnici ocitli neočekávaně, potřebují svou situaci probrat s někým, komu důvěřují, potřebují, aby jim někdo přinesl běžné osobní věci, a v neposlední řadě je takové setkání důležité i jako kontrola nad omezováním osobní svobody. Nejde o běžnou společenskou návštěvu, proto ani v době epidemie není na místě ji zakazovat, spíš je třeba hledat způsob, jak taková setkání bezpečně realizovat,“ vysvětluje zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Objednejte si řidičský průkaz do výdejního boxu

19:15 Ministerstvo dopravy: Objednejte si řidičský průkaz do výdejního boxu

Do konce roku zbývá vyměnit až 400 tisíc řidičských průkazů, kterým po deseti letech uplynula platno…