Veřejný ochránce práv: Po připomínce ombudsmanky chce ministerstvo odškodňovat i úmrtí po povinném očkování

07.02.2019 11:48

Ombudsmanka jako jediná trvala na své připomínce, že je třeba odškodňovat i rodiče či blízké za smrt způsobenou povinným očkováním.

Veřejný ochránce práv: Po připomínce ombudsmanky chce ministerstvo odškodňovat i úmrtí po povinném očkování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Anna Šabatová

Ministerstvo zdravotnictví s tím totiž ve svém návrhu zákona nepočítalo a plánovalo odškodňovat pouze újmu způsobenou očkované osobě. Návrh měl být takto předložen vládě. V reakci na kritiku se ministerstvo rozhodlo zákon přepracovat a předložit vládě nové znění, v němž bude i odškodnění v případě úmrtí po očkování.

„Pokud si představíme extrémní situaci, kdy v důsledku povinného očkování dítě zemře, těžko bude někdo pochybovat o traumatu a újmě, kterou tím utrpí rodiče. Proto považuji za nespravedlivé a morálně neakceptovatelné, že zákon na tyto případy nemyslel a nepočítal pro ně ani s odškodněním, ani s náhradou nákladů pohřbu. S takovou koncepcí zákona jsem nemohla souhlasit, proto jsem na své připomínce trvala,“ vysvětluje ombudsmanka Anna Šabatová důvody, proč v rámci připomínkového řízení k návrhu zákona jako jediná neustoupila.

„Jsem ráda, že zvítězil zdravý rozum, a vážím si toho, že se ministr zdravotnictví rozhodl ještě před jednáním vlády návrh zákona upravit,“ oceňuje ombudsmanka přístup ministra zdravotnictví jak k otázce odškodnění za úmrtí, tak vůbec k připravení zákona o odškodnění za újmu způsobenou povinným očkováním: „Už dávno mělo dojít k tomu, aby stát převzal odpovědnost za újmu na zdraví způsobenou v důsledku povinného očkování. Vítám tedy, že k tomu konečně došlo.“

(v reakci na informace z dnešních Lidových novin) ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj získal cenu inovace za proměnu sociálních služeb

12:04 Moravskoslezský kraj získal cenu inovace za proměnu sociálních služeb

Moravskoslezský kraj získal první místo v kategorii Inovace v sociálním a zdravotním sektoru. Postup…