Veřejný ochránce práv: Visegrád hostí setkání ombudsmanů států V4

24.10.2021 16:20 | Tisková zpráva

Představitelé ombudsmanských institucí států Visegrádské čtyřky se na pozvání maďarského ombudsmana sešli ve městě, které dalo jméno tomuto uskupení středoevropských států. Na dvoudenním setkání během čtvrtka a pátku představili, jak v rámci působení ve svých zemích řeší vybrané problémy.

Veřejný ochránce práv: Visegrád hostí setkání ombudsmanů států V4
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Jedním z hlavních témat byla ochrana před špatným zacházením s lidmi omezenými na svobodě. Ombudsman Stanislav Křeček popsal situaci v Česku během pandemie COVID-19. Opatření proti šíření nemoci dopadala tvrději právě na lidi omezené na svobodě, jako jsou obyvatelé domovů pro seniory nebo ústavů sociální péče. Problematické bylo především omezení kontaktu s vnějším světem.

I během pandemie COVID-19 pokračovali zaměstnanci Kanceláře veřejného ochránce práv v systematických návštěvách míst, kde mohou být lidé na svobodě omezeni ať už zákonem nebo kvůli závislosti na péči. Zástupkyně ombudsmana, které svěřil působnost v této oblasti, sdílela poznatky z návštěv zařízení nejen s personálem a zřizovateli, ale i na úrovni ministerstev. Dosáhla tak úpravy některých nařízení, mimo jiné zrušení zákazu vycházení mimo areál zařízení, který původně v Česku platil i po skončení nouzového stavu.

Stanislav Křeček ombudsmanům Maďarska a Polska a slovenské ombudsmance dnes přiblížil také působení veřejného ochránce práv v takzvané oblasti ochrany zájmů a práv budoucích generací. Česká republika nemá zřízenou národní lidskoprávní instituci dle Pařížských principů OSN. V některých státech tuto funkci zastávají právě ombudsmanské instituce. U nás se činnost ombudsmana v této oblasti zužuje především na ochranu před jednáním úřadů. V kontextu zájmů budoucích generací pak jde zejména o otázky spojené s ochranou životního prostředí.

Český ombudsman mezi případy z posledních let zmínil například šetření výjimky udělené elektrárně Chvaletice pro emise rtuti a oxidu dusíku nebo kauzu možného ovlivnění zdrojů podzemní vody těžbou štěrkopísku v sousedství prameniště Bzenec na jižní Moravě. Přiblížil také šetření postupu úřadů při řešení loňské ekologické havárie na řece Bečvě, aktivity spojené ochranou památkové rezervace v Olomouci v souvislosti s plánovanou stavbou tzv. Šantovka Tower a v neposlední řadě také problematiku nového stavebního zákona, který vstoupil v platnost i přes rozsáhlé připomínky odborné veřejnosti i veřejného ochránce práv.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany: LOM PRAHA uzavřel dohodu o průmyslové spolupráci v projektu F-35

22:03 Ministerstvo obrany: LOM PRAHA uzavřel dohodu o průmyslové spolupráci v projektu F-35

V pondělí 20. května 2024 byla uzavřena Dohoda o projektu průmyslové spolupráce (ICPA – Industrial C…