Výstava Profese scénograf. Proměny scénické výpravy ve sbírkách Národního muzea

29.11.2018 20:49 | Zprávy

Pro všechny, kteří by rádi nahlédli do výtvarné sbírky Divadelního oddělení Národního muzea, bude k vidění v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích jedinečná výstava s názvem Profese scénograf. Proměny scénické výpravy ve sbírkách Národního muzea.

Výstava Profese scénograf. Proměny scénické výpravy ve sbírkách Národního muzea
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

Výstava seznamuje nejširší veřejnost s nesmírně bohatou a atraktivní sbírkou zaměřenou na divadelní scénografii. V původním smyslu se scénografií rozumí výtvarná stránka inscenace, tedy ztvárnění prostoru pro divadelní hru. Návštěvníci se na výstavě Profese scénograf seznámí s významnými scénografy, kteří působili na území dnešní České republiky v různých historických epochách. Fenomén scénografie se tak představí jako umění a řemeslo, které se vyvíjelo spojením výtvarného umění, divadla a architektury. Širší časové období současně umožňuje ukázat i jemnější stylové posuny, programové odlišnosti dobových směrů i jednotlivých autorů či estetické a názorové konfrontace.

Ze sbírek Divadelního oddělení Národního muzea budou k vidění originální artefakty, zejména scénické návrhy, svědčící o vývoji divadla a jeho forem, o jevištním prostoru i scénickém provozu na našem území za posledních více než tři sta padesát let.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Mikuláš Peksa, Ph.D. byl položen dotaz

USA

Vy opravdu myslíte, že USA jako velmoc zanikne? A kdo ji ve sféře vlivu podle vás nahradí? Čína, Rusko? To by přeci bylo ještě horší. Dost pochybuji, že by to mohla být Evropa nebo vy snad máte jiný názor?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DIA představuje priority digitalizace na rok 2026

16:08 DIA představuje priority digitalizace na rok 2026

Digitální a informační agentura (DIA) v rámci třetího výročí svého vzniku představila své klíčové pr…