Zboží za akční ceny a sezónní slevy – a víme, za kolik? Česká obchodní inspekce kontrolovala

13.09.2015 17:48

O tom, že Češi milují slevy a různé výprodejní akce není sporu a obchodníci toho umějí využívat stejně jako nepozornosti kupujících při placení. Kontroly České obchodní inspekce prokázaly, že prodejci stále porušují závazné právní předpisy, a to zejména na začátku slevové akce, kdy inspektoři zjišťují nesprávné účtování nebo chybějící ceny nejčastěji. Z celkového počtu více než tisíc kontrol ve 2. čtvrtletí 2015, včetně opakovaných kontrol i mimořádných kontrolní akcí, byly zjištěny nedostatky v 493 případech, tj. v téměř polovině kontrolovaných provozoven.

Zboží za akční ceny a sezónní slevy – a víme, za kolik? Česká obchodní inspekce kontrolovala
Foto: taborcz.eu
Popisek: Město Tábor, nákupní zóna.

Za prokázané porušení povinností bylo v hodnoceném období pravomocně uloženo téměř 400 pokut za 3 miliony korun. Ke kontrolní činnosti byly kromě vlastních poznatků využity i podněty spotřebitelů, kteří stále častěji reagují na prohřešky prodejců nabízejících výhodnou koupi. „Při četnosti slevových akcí, které jsou mnohdy časově velmi omezené, je téměř nemožné všechny konkrétní podněty spotřebitelů prověřit. Setkáváme se také s případy, kdy si spotřebitelé nepřečtou pozorně podmínky slevové akce, nesplní podmínky jejího poskytnutí, a protože slevu nezískali, podají podnět ke kontrole. V těchto případech doporučuji, aby spotřebitelé ihned na místě žádali vysvětlení, proč jim sleva nebyla poskytnuta, a správné účtování deklarované ceny zlevněného zboží aby si zkontrolovali při zaplacení,“ radí Mojmír Bezecný, ústřední ředitel České obchodní inspekce.

V období od 1. 4. do 30. 6. 2015 bylo v rámci kontrolní akce zaměřené na kontrolu nabídky a prodeje zboží za akční ceny a zboží ze sezónních slev provedeno celkem 1049 kontrol, při nichž inspektoři ověřovali dodržování zákona o ochraně spotřebitele a dalších obecně závazných právních předpisů v dozorové působnosti České obchodní inspekce.

Kontroly akčních cen a výprodejních akcí – 2. čtvrtletí 2015

 

Inspektorát

počet kontrol

kontroly se zjištěním

zjištěná porušení v %

 
 

Středočeský a Hl. město Praha

130

35

26,9 %

 

Jihočeský a Vysočina

228

110

48,3 %

 

Plzeňský a Karlovarský

127

83

65,4 %

 

Ústecký a Liberecký

147

67

45,6 %

 

Královéhradecký a Pardubický

210

86

41,0 %

 

Jihomoravský a Zlínský

132

76

57,6 %

 

Moravskoslezský a Olomoucký

75

36

48,0 %

 

Celkem

1 049

493

47,0 %

 

Při kontrolní akci byl monitorován celý trh České republiky bez ohledu na formu nabídky a prodeje zboží či poskytování služeb. Z celkového počtu 1049 kontrol bylo porušení obecně závazných právních předpisů zjištěno v 493 případech (tj. 47 %).

Zjištěná porušení a uložené sankce

Z obecně závazných právních předpisů porušili prodávající nejčastěji ustanovení zákona o ochraně spotřebitele (zák. č. 634/1992 Sb.), a to celkem v 701 případech:

Ø  nejčastěji nebyl spotřebitele informován správně a jednoznačně o ceně prodávaných výrobků nebo poskytovaných služeb, tj. zřetelným označením výrobku cenou nebo vhodným zpřístupněním informace o ceně výrobků či služeb (§ 12). Jednalo se zejména o neseznámení spotřebitele s  konečnou cenou, kdy ceny byly uváděny před slevou, nikoliv po slevě. Tyto nedostatky byly zjištěny v 203 případech (26,5 % všech zjištěných porušení)

Ø  porušení zásad poctivosti při prodeji výrobků a poskytování služeb (§ 3), bylo druhým častým nedostatkem, a to ve 122 případech (15,9 % porušení)

Ø  informační povinnosti při nabídce a prodeji výrobků či služeb (§§ 9, 10 a § 11), nedodrželi prodávající ve 165 případech (21,4 %)

Ø  zakázané užívání některé z nekalých obchodních praktik (§ 4, respektive § 5), bylo prokázáno celkem v 57 případech (7,4 %)

Ø  doklad o zakoupení výrobku nebo o poskytnutí služby na žádost spotřebitele (§ 16) nevydalo 57 prodávajících (7,4 % porušení)

Ø  porušení dalších ustanovení byla zjištěna v menším rozsahu.

Porušení ostatních právních předpisů zjistili inspektoři v rámci kontrolní akce zaměřené na prodej za akční ceny a slevové akce v 66 případech (8,6 %).

Uložená opatření a sankce

Na základě zjištěných porušení obecně závazných právních předpisů bylo v průběhu 2. čtvrtletí 2015 pravomocně uloženo 392 pokut v celkové výši 2 936 500 Kč.

V rámci kontrolní akce byl vydán zákaz prodeje 4457 kusů výrobků a 1109 párů obuvi, které nesplňovaly požadavky zvláštních právních předpisů. Hodnota zakázaného zboží činila 621 228 Kč.

Dalším opatřením bylo vydání zákazu používání 24 kusů měřidel bez platného úředního ověření nebo neodpovídajících požadavkům zvláštních právních předpisů.

Závěr

V průběhu prodeje za akční ceny nebo při výprodejích prodávající stále porušují obecně závazné právní předpisy, zejména zákon o ochraně spotřebitele, a to i přes opakované kontroly a mimořádné kontrolní akce České obchodní inspekce. O tom svědčí i výsledky kontrol ve 2. čtvrtletí 2015, kdy byly nedostatky zjištěny v téměř polovině kontrolovaných provozoven. Zjištěné výsledky také prokázaly souvislost mezi nesprávným účtováním nebo chybějícími cenami a trváním slevové akce, kdy nedostatky zjišťují inspektoři častěji právě na jejím začátku. Vysoký poměr zjištění je dán také tím, že inspektoráty při své kontrolní činnosti kromě vlastních poznatků využívají četné podněty spotřebitelů, kteří poukazují na nesprávné účtování zlevněného zboží nebo zboží nabízené za akční cenu. V některých případech se však kontrolou prokáže, že spotřebitel nemá na slevu nárok, neboť si nepřečetl pozorně podmínky slevové akce (např. že nižší cena platí při nákupu většího množství než 1 kus, že je sleva poskytnuta po předložení zákaznické karty, apod.). Problémem je při prokazování protiprávního jednání prodávajících i skutečnost, že zejména obchodní řetězce mění slevové akce každý týden, některé vyhlašují pouze na dva dny, takže je velmi obtížné, resp. nemožné prokázat a postihnout konkrétní nedostatky, na něž spotřebitelé upozorní před koncem akce nebo až po jejím ukončení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Škoda Transportation: Trolejbusy Škoda Electric začaly soužit v Budapešti

12:39 Škoda Transportation: Trolejbusy Škoda Electric začaly soužit v Budapešti

Flotila nových moderních trolejbusů ze Škody Electric začala v minulých týdnech sloužit cestujícím v…