Vích (SPD): Realita armády - chybí tisíce vojáků a stovky miliard na obranu

09.02.2026 9:15 | Monitoring
autor: PV

Debata o tom, zda by Česká republika měla vydávat na obranu 3,5 procenta, nebo dokonce 5 procent HDP, může znít rozhodně a odhodlaně. Ve skutečnosti je však odtržená od ekonomické i personální reality.

Vích (SPD): Realita armády - chybí tisíce vojáků a stovky miliard na obranu
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Radovan Vích

Článek byl převzat z Profilu Ing. Radovan Vích - Vích (SPD) Realita armády: chybí tisíce vojáků a stovky miliard na obranu nejsou

Platná legislativa jasně stanovuje výdaje na obranu ve výši 2 % HDP a v současném stavu veřejných financí jde o hranici, kterou nelze bez vážných dopadů na státní rozpočet překročit. Problémem však nejsou jen peníze. Česká obrana dnes stojí především na nereálných ambicích, které nejsou kryty ani rozpočtem, ani lidskými zdroji.

Typickým příkladem jsou tzv. Capability Targets – alianční cíle v rámci NATO. Jejich plné splnění by si vyžádalo investice v řádech stovek miliard korun, což je v současných ekonomických podmínkách zcela nereálné. Přesto byly tyto závazky v minulosti přijímány bez poctivé debaty o tom, zda je Česká republika vůbec schopna je naplnit.

Ještě vážnější je však personální situace. Armáda České republiky dnes dlouhodobě funguje s výrazně nižšími stavy, než s jakými se počítá v tabulkách. Podle veřejně dostupných údajů armádě chybí přibližně 13 až 14 tisíc profesionálních vojáků. Bez jejich doplnění jsou veškeré debaty o nových schopnostech, moderní technice a aliančních závazcích jen teoretickým cvičením

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dvořák (STAN): Stát potřebuje úřednickou hlavu. Proč rušit něco, co funguje?

22:33 Dvořák (STAN): Stát potřebuje úřednickou hlavu. Proč rušit něco, co funguje?

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 26. června 2026 k návrhu části koaličních poslanců na vydán…