dTest: I SIM karta může být obětí phishingu

07.03.2018 12:06

Podvod na SIM kartě, založený na phishingu, tj. na získání přístupu k osobním údajům spojeným s finančními službami, zneužívá ukradené identity k ovládnutí mobilního spojení oběti a vybílení jejích bankovních účtů.

dTest: I SIM karta může být obětí phishingu
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

Tyto nepříjemnosti již postihly nejednoho uživatele chytrých telefonů ve Francii, informovala tamější spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir.

Před phishingem se varujeme často. Přijde vám e-mail od instituce, kterou znáte – vypadá jako od ní, vyjadřuje se jako ona, snaží se vás přesvědčit, že je pravý. Pod důležitě vypadající záminkou od vás vyžaduje zadání přihlašovacích údajů, které pak zločinci zneužijí k finančním podvodům. Avšak phishing na SIM kartě jde ještě dále – zmocní se vaší mobilní linky.

Dostanete e-mail v barvách svého mobilního operátora nebo poskytovatele internetu, který často bývá tentýž. Zpráva upozorňuje na problém v souvislosti se službami podle vaší smlouvy a tarifu a žádá vás o otevření přiloženého odkazu a zadání přihlašovacích údajů k sjednání nápravy. Když poslechnete, poskytnete zlodějům to, co potřebují. Přihlásí se do pravého účtu a k pravé službě za vás, změní heslo a vy o svůj přístup nadobro přijdete. Pak vašim jménem požádají o novou kartu SIM s tím, že jste svoji ztratili nebo poškodili. Starou operátor zablokuje a vy na své lince končíte. Podvodník mezitím dostane vaši novou SIMku na adresu, kterou určil, a může začít telefonovat po celém světě, nakupovat online nebo jednoduše vybrat váš bankovní účet zadáním finančních převodů podle svých potřeb. Všechny potvrzovací SMS kódy dostane na novou SIM s číslem, které vám ukradl.

Ve Francii se lze bránit na základě zákona, který bance ukládá škody za jistých podmínek klientovi nahradit. Finanční instituce se často brání tím, že byl k autorizaci platby použit bezpečnostní SMS kód. Podle rozhodnutí francouzského správního soudu však použití kódu nestačí k prokázání vážného pochybení spotřebitele, což by byl jediný důvod k uznání jeho odpovědnosti za utrpěné finanční ztráty.

Pokud si tedy neuvědomíte, že reagujete na podvodnou výzvu a nečekaně přijdete o připojení k síti, ihned se obraťte na svého operátora a zkontrolujte pohyby na účtech v bance. Čím dříve podvod odhalíte, k tím menším ztrátám dojde.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…