Vše, co ženich nebo nevěsta vlastnili před svatbou, je jen jejich. Vstupem do manželství se ale majetek i dluhy jednoho zpravidla stávají společnými. Výjimkou jsou věci sloužící pro osobní potřebu, dědictví, dary nebo to, co souvisí s výlučným vlastnictvím jednoho z manželů.
„Uzavřít předmanželskou smlouvu je výhodné, pokud nechcete, aby se váš majetek stal součástí společného vlastnictví, nebo se obáváte, že váš partner bude mít dluhy. Snoubenci si v předmanželské smlouvě ujednají jiný než zákonný manželský majetkový režim upravující společné jmění manželů. Běžné vybavení domácnosti však vždy musí zůstat společné,“ říká vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest Lukáš Zelený.
Smlouva je účinná okamžikem uzavření manželství, nedohodnou-li se snoubenci na pozdějším datu. Mohou ji uzavřít i manželé, nikdy však se zpětným účinkem. Podle občanského zákoníku se smlouva uzavírá písemně a musí mít formu veřejné listiny, tedy notářského zápisu. Pokud se manželé rozhodnou v budoucnu cokoliv ze smlouvy změnit, opět bude potřeba se dohodnout, nebo nechat rozhodnout soud.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva