Bída vede mladé k drogám. Objevují se už na základních školách

13.04.2013 6:28

Žloutenku, syfilis, HIV. To jsou choroby, které mohou přenášet uživatelé drog. Tomuto nebezpečí se snaží zabránit svoji činností pracovníci Mostu k Naději i K center. V poslední době jim přibývá klientů.

Bída vede mladé k drogám. Objevují se už na základních školách
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

„Zaznamenali jsme zvýšený počet uživatelů drog zejména v Liberci. Mezi rokem 2011 a 2012 o zhruba o sto procent. A v prvním letošním čtvrtletí meziročně o dalších sto procent,“ vysvětlil Pavel Pech, vedoucí terénních drogových programů Mostu k Naději pro Liberecký kraj. Jednou z příčin tohoto negativního jevu je vysoká nezaměstnanost a sociální vyloučenost.

Roste počet vyměněných stříkaček. Drogy se dostávají i na základky

Nejvýrazněji se nárůst projevuje na počtu vyměněných injekčních stříkaček. „V prvních třech měsících jsme jich vyměnili v Liberci přes pět tisíc, ve stejném období loni zhruba polovinu,“ uvedl nejnovější údaje Pavel Pech. Z toho vyvozuje, že počet narkomanů narůstá. „Drogy se dostávají nejen na střední, ale dokonce i na základní školy. Běžná je zkušenost s marihuanou v šesté, sedmé třídě,“ upozornil.

Hlavní drogou, se kterou se však setkávají, je pervitin aplikovaný nitrožilně. „Nejmladší uživatelé s ním začínají už ve 14 letech, v osmé, deváté třídě základní školy. Je to stále běžnější jev,“ konstatoval. „Souvisí to určitě s vysokou nezaměstnaností a sociální vyloučeností, která se v našem kraji objevuje hlavně na Frýdlantsku, ale také ve velkých městech,“ zmínil Pech.

Což v Libereckém kraji konkrétně znamená v Liberci a Jablonci. Je to ale způsobené i tím, že v této oblasti terénní pracovníci působí už delší dobu. „Získat si důvěru klientů totiž vyžaduje určitý čas, asi čtyři roky,“ objasnil. V Libereckém kraji je však nejvyšší nezaměstnanost na Českolipsku. „Tady je však ta komunita dost uzavřená a ještě jsme do ní úplně nepronikli,“ ozřejmil. Je to i tím, že na Českolipsku působí terénní pracovníci teprve rok.

Mladí narkomané jsou nezaměstnatelní

„Nezaměstnanost a drogy jsou dvě záležitosti jdoucí vedle sebe,“ vysvětlil Pech. Mladí lidé, kteří s drogami začínají hodně brzo, jsou podle jeho zkušeností prakticky nezaměstnatelní. „Nejdříve u nich odpadají koníčky, pak škola. Rodina nad nimi zlomí hůl, ocitnou se sami. Nejsou schopní začlenit se do běžného života. Jediní, kdo se s nimi baví, jsou teréňáci, případně když se je tam podaří odkázat, pracovníci K Center. Ti se je snaží motivovat k normálnějšímu způsobu života,“ upřesnil.

Narkomani žijí často v neutěšených podmínkách. „Obývají opuštěné objekty, kde si udělají příbytek kolikrát v úplně šíleném prostředí, někteří přežívají i ve stanech. Dá se říci, že jsou to lidé bez přístřeší,“ popsal.

Objevují se nekvalitní drogy

S nezaměstnaností ale souvisí i výroba nekvalitního pervitinu a jiných drog. „Výrobci se k tomu uchylují často proto, že si tím řeší neuspokojivou sociální situaci. Šidí kvalitu, dávají tam různé příměsi, snaží se vydělat co nejvíc,“ sdělil Jiří Štich, terénní pracovník Mostu k Naději.

S nekvalitně vyrobenými drogami patrně souvisí nedávný tragický případ, kdy dívka zemřela na maturitním plese po požití extáze. „U extáze často dochází k tomu, že ji mladí lidé podceňují. Hodně na ni pijou alkohol, tancujou, dojde k přehřátí organismu a následuje kolaps,“ zmínil Štich. „Stejná rizika hrozí u silné marihuany ve spojitosti s alkoholem. Při nevhodné kombinaci můžou narušit motoriku a dojít až ke ztrátě vědomí,“ varoval Pech.

Minimalizace škod

Terénní pracovníci vyhledávají klienty v jejich přirozeném prostředí. Nabízí jim výměny injekčních stříkaček, zdravotní materiál, poradentství, asistenci k lékaři. „Přistupujeme k uživatelům drog tak, že jsou aktuálně v této životní situaci. Nezavíráme před tímto faktorem oči. Jsme jakousi sekundární prevencí, kdy s těmito lidmi řešíme jejich aktuální problémy. Minimalizujeme škody třeba tím, že je testujeme. Aby se nepřenášely žloutenky, HIV a syfilis i mezi širokou veřejnost. Zajišťujeme i sběr pohozených injekčních stříkaček v parcích, kde se o ně mohou poranit třeba děti, lidé v létě obutí v sandálech či zvířata,“ objasnil.

Vypočítal i náklady na případnou léčbu žloutenky. „Jednotlivé dávky stojí patnáct stovek až tři tisíce. Berou se denně po dobu jednoho roku. Pokud by alespoň jedna třetina z tisícovky lidí, které máme podchyceny, onemocněla žloutenkou typu C, byla by to obrovská zátěž pro státní rozpočet,“ vysvětlil Pavel Pech důležitost jejich preventivní činnosti na konkrétním příkladu. 

„Sjednáváme klientům i léčbu, radíme v sociální oblasti. Kolikrát jsou bez jakýchkoliv dokladů, vpodstatě bezprizorní. Těm lidem často chybí náhled do jejich situace. Poradenské služby jsou orientované i na příbuzné zavislých – rodiče, manželky, děti,“ doplnil Jiří Simeth, zástupce vedoucího libereckého K Centra.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

zásah

Jak vysvětlíte razii u vás na ministerstvu? A vyvodíte nějakou osobní zodpovědnost? Přeci jen, za to, jak jsou zakázky zadávány jste přeci zodpovědná vy. Tady se pořád mluví o úsporách, přitom na obraně se utrácí o 106 a evidentně ne transparentně.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vepřové nahoru, už v říjnu. A prostě nebude. ,,Průšvih v celé EU.”

9:12 Vepřové nahoru, už v říjnu. A prostě nebude. ,,Průšvih v celé EU.”

Českého obilí je dostatek, budeme ještě vyvážet. I to zaznělo v souvislosti s obilím z Ukrajiny na s…