Boj o církevní restituce ve Sněmovně začal. Poslanci jsou ale neukáznění

03.02.2012 9:05 | Zprávy

Poslanci krátce po deváté hodině ranní začali projednávat návrh, na kterém se shodli koaliční strany a zástupci 17 církví. Přes shodu stran vládní koalice se dá ale očekávat rozsáhlá debata. Proti vládnímu návrhu zákona jsou totiž zásadně opoziční ČSSD a KSČM. „Domníváme se, že převod majetku, který nyní není ani řádným způsobem evidován, je poměrně velkým hazardem,“ tvrdí například předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Boj o církevní restituce ve Sněmovně začal. Poslanci jsou ale neukáznění
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

S vládní předlohou, podle které mají církve dostat zpět 56 procent majetku a finanční vyrovnání, nesouhlasí sociální demokraté a komunisté. Předlohu schválila vláda 11. ledna. Vedle navrácení majetku zahrnuje i finanční vyrovnání ve výši 59 miliard korun.

Předlohu začala ve Sněmovně poslancům představovat ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN). Ta kromě jiného zmínila, že pokud bude návrh zákona odmítnut, tak může být majetek vydáván soudní cestou. Při její řeči ale poslanci v sále hlučili - předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová zákonodárce musela dokonce několikrát žádat o klid. Koaliční poslanci ale nakonec Hanákové - když dočetla úskalí normy - zatleskali.

Jako zpravodaj posléze vystoupil Marek Benda z ODS. Ten nedávno pro ParlamentníListy.cz zmínil, že  všechno, co zaznívá proti těmto restitucím je úplný nesmysl minimálně z hlediska rozhodování Ústavního soudu v této zemi. „Ten totiž nijak nezpochybňuje, že v roce 1948 církevní majetek církvím patřil,“ připomněl Benda.

 „A že soupis majetku bude přeložen až po vykonání restitucí? Tak samozřejmě ten soupis se bude odvíjet od toho, co státní orgány a soudy podle obecných kritérií vydají a tak proto to bude jasné až na konci. Nemůže to proto být jasné na začátku. Když říkáme obecné kritérium, tak tady máme nějaký obecný předpis, na základě kterého se to vydává stejně, jako byly ostatní restituční požadavky, “ zmínil dále Benda.

Vláda podle něj ale ví velmi podrobně to, co asi bude navráceno, ale problém je v tom, že u každé jednotlivé věci musí proběhnout přezkoumání, jestli to opravdu církvi patřilo a nebylo to ničím zatíženo a není to zatíženo ani novými předpisy. Jedná se prý skutečně o majetek, který byl v době komunistické zvůle církvím odebrán.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AMSP: Nepřiměřené náklady a právní nejistota

7:14 AMSP: Nepřiměřené náklady a právní nejistota

Prohlášení AMSP ČR k návrhu Evropské komise ohledně cíle snížení emisí CO2 o 90 % do roku 2040