Čti, brblající národe. Máme nejméně chudých z celé EU

05.11.2011 5:12 | Zprávy

STATISTIKA Jedním z prvenství, jimiž se může Česko mezi členskými zeměmi Evropské unie pochlubit, je nejmenší podíl lidí žijících pod hranicí chudoby. Tento údaj Eurostatu nesouzní s tím, jak Češi subjektivně vnímají chudobu ve své zemi. Zároveň jde ale jen o jeden z ukazatelů, který sám o sobě o kvalitě života v Česku příliš nevypovídá.

Čti, brblající národe. Máme nejméně chudých z celé EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Ze všech zemí Evropské unie žije právě v Česku nejméně lidí pod hranicí chudoby. Vyplývá to ze statistické databáze všech 27 členských zemí Eurostat. Jejich podíl u nás v roce 2009 dosáhl 8,6 procenta a nikde jinde už pod deset procent neklesl. Za námi následují Slováci, Nizozemci, Slovinci, Rakušané a Francouzi.

Na druhou stranu žebříčku mezi země s nejvyšším podílem lidí pod hranicí chudoby patří Lotyši, Rumuni, Bulhaři, Litevci, Estonci, Španělé a Řekové. Zatímco složení této skupiny nepřekvapuje, tak přední příčky jsou směsí zemí s vysokým standardem a těch postkomunistických zemí, které dokázaly svou ekonomickou transformaci provést relativně citlivě a bez hlubokých sociálních otřesů.

Podrobná zpráva o výzkumu ZDE

Nejméně lidí, kteří se propadli pod půlku průměrného příjmu

„Tento výsledek se dá interpretovat i tak, že je velice malý podíl těch, kdo se propadli pod půlku průměrného příjmu," říká pro ParlamentníListy.cz analytik STEM Jaroslav Huk. Jde tedy o podíl lidí, kteří mají výrazně nižší příjmy než ostatní. Hranice chudoby se stanovuje v každé zemi zvlášť a je nastavena tak, že označuje 60 procent mediánu příjmů „na spotřební jednotku", tj. například člena domácnosti, v dané zemi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsem vlivná,“ chlubí se Nerudová. Jenže kdo to o ní řekl? A za kolik?

4:44 „Jsem vlivná,“ chlubí se Nerudová. Jenže kdo to o ní řekl? A za kolik?

Žebříček vlivu českých europoslanců? Na předních příčkách se umísťují poslanci Luděk Niedermayer z T…