Experti kroutí hlavou. Vláda má mizivou šanci zakázat komunisty

07.10.2011 19:03 | Zprávy

Ministerstvo vnitra v pátek obdrželo vyjádření čtyř expertů k návrhu na pozastavení činnosti KSČM. Jejich obsah odmítl resort komentovat s poukazem, že s ním nejprve seznámí vládu. Redakce ParlamentníchListů.cz nicméně zjistila, že i nový návrh má pramalou šanci na úspěch.

Experti kroutí hlavou. Vláda má mizivou šanci zakázat komunisty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební kampaň KSČM

Vláda už v červenci úřadu uložila, aby návrh vypracoval do konce října s tím, že se má obrátit i na experty mimo ministerstvo. Vlastní analýza úřadu dospěla k závěru, že by návrh u Nejvyššího správního soudu neměl šanci na úspěch.

Na vypracování posudků a stanovisek si ministerstvo najalo právníky, Pavla Uhla, Ivo Svobodu, Miroslava Mareše a Michala Mazela, který byl mimo jiné členem komise pro výběr policejního prezidenta.

"Přihlédneme-li k nedávným rozsudkům Evropského soudu pro Lidská práva, kdy se nepodařilo zakázat maďarskou Rudou hvězdu ani tureckou komunistickou stranu, které navíc vláda musela zaplatit odškodné, jsou šance na zákaz KSČM podle mého názoru nyní ještě menší," sdělil pro ParlamentníListy.cz jeden ze čtyř právních expertů najatý vnitrem Miroslav Mareš. Stanoviska ve svém posudku však nijak komentoval nechtěl s poukazem, že je vázán mlčením.


Bývalý ředitel bezpečnostního odboru MVČR Michal Mazel doporučil v analýze ještě pokračovat, neboť jako jedinou cestu, kudy by zákaz KSČM prošel, vidí paralelu v procesu s Dělnickou stranou. "NSS tehdy vytkl straně, že porušuje zákony jako celek, nikoli jen někteří z jejích členů. Muselo by se prokázat, že komunisté jsou bezpečnostní hrozbou pro ústavní pořádek atd. To je podle mě jediná možnost," uvedl pro ParlamentníListy.cz Mazel, který v procesu s DS vystupoval jako svědek navržený vládou.

V Turecku se komunistům omlouvali a platili miliony, varuje Filip

Přestože zpráva není zatím oficiální, přinesla bez pochyby radost současnému předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi. "Já se tomu nedivím, vláda zadala ryze politický úkol, který je ovšem neprůchodný přes Evropský soud. Turecká vláda si u něj vylámala zuby a musela zaplatit tři miliony eur tamním komunistům jako odstupné," připomněl Filip pro ParlamentníListy.cz. Podle něj byl celý podnik odsouzen k nezdaru a i kdyby zákaz nakonec prošel, byly by důsledky podle Filipa absurdní. "Co by jako udělali s europoslanci za KSČM? Táže se Filip a připomíná, že KSČM má podporu od více než 100 komunistických stran z celého světa.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Celorepubliková soutěž dopravních policistů

11:14 Policie ČR: Celorepubliková soutěž dopravních policistů

Ve středu se v Holešově setkali ti nejlepší dopravní policisté z celé České republiky, aby společně …