Hejtman Chovanec: Víte, co by se stalo, kdyby rodiny hospodařily jako Kalousek?

10.10.2011 13:13 | Zprávy

ROZHOVOR Šestý nejpopulárnější hejtman v České republice, to je podle měření agentury SANEP Milan Chovanec. Ten ParlamentnímListům.cz mimo jiné odpovídal na otázky týkající se státního rozpočtu či nepřizpůsobivých spoluobčanů. Neopomenul ani téma evropských dotací a problémů Plzeňského kraje.

Hejtman Chovanec: Víte, co by se stalo, kdyby rodiny hospodařily jako Kalousek?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec

Pane hejtmane, ještě stále se hodně hovoří o problémech s nepřizpůsobivými spoluobčany, jak na tyto věcí nahlížíte?

Tyto problémy nevznikly jen tak a už vůbec ne přes noc. O úplném překvapení tedy rozhodně hovořit nemohu. Dnešní kritická situace je výsledkem dlouhodobého opomíjení problému a jeho trestuhodného podceňování ze strany státu. Ten v mnoha případech skutečně rezignoval na svou funkci a tzv. nechal mnohé starosty a představitele obcí ve štychu, stejně jako občany. Jen za poslední dva roky ubylo v Ústeckém kraji přes 300 policistů, což je pro území s tak velkou kriminalitou na pováženou. Ale hlavním problémem je sociální stránka věci. V dotčených regionech se zvyšuje nezaměstnanost, v důsledku krize se uzavíraly a stále uzavírají továrny, sklárny a další podniky, které dříve poskytovaly místním lidem stovky a tisíce pracovních míst. Bez valného zájmu státu se tak část Šluknovska proměnila téměř v ghetto, kde lidé žijí z dávek, případně trestné činnosti. Co se týká řešení, bude se v tuto chvíli již muset jednat o skutečně komplexní kroky v mnoha oblastech.

Co přesně to podle vás je?

To znamená v boji proti nezaměstnanosti nebo změnách v zákonech v sociální oblasti. Do řešení se musí zapojit úřady práce, hygienická správa, ale také neziskový sektor a třeba sociálně právní ochrana dětí. Jsou to dílčí kroky, které musí společně s úřady i policií řešit politické vedení obcí, kraje a státu. A je to také tak trochu běh na dlouhou trať, jehož start ale nelze odkládat.

Jak v této situaci vnímáte přístup prezidenta a premiéra?

To, že premiér otálel s výjezdem na Šluknovsko a nereagoval okamžitě na výzvy občanů a představitelů obcí, považuji za zásadní chybu. Příslib legislativních změn a navrhovaných 100 pracovních míst jsou pak jen kapkou v moři, která ale napjatou situaci již neřeší.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní knihovna: Unikátní výstavní projekt KOSMAS 900

20:16 Národní knihovna: Unikátní výstavní projekt KOSMAS 900

Přijďte si připomenout autora nejstarší české kroniky a výjimečného intelektuála raného středověku, …