Podle informací ParlamentníchListů.cz ministr zahraničí Karel Schwarzenberg tvrdí, že výjimku nelze schvalovat společně v jednom dokumentu se smlouvou o přistoupení Chorvatska k EU. Říkal, že se na to dvakrát ptal evropské legislativy bylo mu to tak potvrzeno. Nečas ale trval na oficiálním vyjádření Bruselu.
Nakonec bylo hlasováním schváleno, že české ministerstvo zahraničních věcí by si mělo vyžádat písemné stanovisko od Evropské unie, zda lze výjimku schvalovat společně v jednom dokumentu. Ministři TOP 09 se zdrželi.
Ministr obrany Alexandr Vondra z ODS již na zasedání 20. července zkritizoval ministra zahraničí za to, že protokol podle návrhu Schwarzenberga nebude součástí přístupové smlouvy Chorvatska s Evropskou unií. Podle Vondry to prý povede ke komplikacím ratifikace v parlamentech členských států EU, které nebudou motivovány českou výjimku schválit. Schwarzenberg se ale proti Vondrovi důrazně ohradil, že to prý jiným způsobem nejde.
Více: Za dveřmi vlády: Vondra nadával knížeti kvůli výjimce z Lisabonu
Když se dokončoval ratifikační proces Lisabonské smlouvy, podmínil prezident Václav Klaus svůj podpis tím, že Česká republika získá podobnou výjimku jako Polsko a Velká Británie, pro které platí zvláštní režim při uplatňování Listiny práv EU.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík