Problém je v tom, že dnešní technologie jsou tak pokročilé, že recyklace starých spotřebičů je sama o sobě zisková. Firmy totiž výhodně prodávají třeba kovy jako měď, cín nebo hliník, které spotřebiče obsahují.
Právě o tento elektropoklad se nedávno strhla bitva v Parlamentu. Ministerstvo životního prostředí předložilo novelu zákona, která fakticky přesměrovávala veškerý elektroodpad a s tím i všechny vybrané recyklační poplatky do rukou několika málo monopolních firem, které si navíc výši tohoto poplatku samy určí. Všichni malí zpracovatelé jsou tak fakticky určeni ke krachu.
Právě postoj Ministerstva životního prostředí je velmi podezřelý, řekl ParlamentnímListům.cz jeden z poslanců opozičních stran, který si ale nepřál být jmenován. Snahou ministra a jeho úředníků by podle jeho slov mělo být nevytvářet na trhu monopol, ale naopak ho otevřít pro všechny. Díky větší konkurenci by prý klesly poplatky za recyklování. Takto postup ministerstva nahrává velkým firmám jako Asekol, Elektrowin nebo Rema Systém, které tak podle slov poslance získávají miliardové kšefty.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tan